Antalya ili evsel katı atıklarının geri kazanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the recycling of the domestic solid wastes in Antalya city
- Tez No: 271459
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL TUNÇSİPER, YRD. DOÇ. DR. ERGÜN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüzde tüm dünyada, katı atıklar önemli bir çevre sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda ekonomik ve teknolojik gelişmelere paralel olarak, hem evsel, hem de endüstriyel katı atıkların miktarı ve çeşidi giderek artmaktadır. Ayrıca; bu atıklar teknik şartlara ve hijyenik koşullara uygun şekilde bertaraf edilmedikleri zaman hava, su ve toprak kirlenmesine neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı, katı atıkların çevreye en az zarar verecek şekilde bertarafını sağlayacak yöntemlerin kullanılması gerekmektedir. Büyük yerleşim merkezlerinde katı atıkların toplanması, taşınması, transferi, yeniden kullanımı, geri kazanımı ve uygun bir metotla bertarafı, yerel yönetimlerin karşılaştığı başlıca sorunlar arasındadır. Bu çalışmada, evlerde oluşan ve ekonomik değeri bulunan katı atıkların, bertaraf yöntemlerinden atık geri kazanma sisteminin, Antalya Büyükşehir Belediyesi alanında uygulanabilme imkanı araştırılmıştır. Bu amaçla; Antalya'da katı atık miktarı, kompozisyonu ve değerlendirme metotlarıyla ilgili yapılan araştırmalar ve belediye katı atıkları hakkındaki bilgiler de, bu çalışmada araştırılmıştır. Öte yandan, 22 sorudan oluşan bir anket çalışması, mevcut katı atık toplama, bertaraf metotlarını ve halkın katı atıklar konusundaki bilinç düzeylerini belirlemek üzere, 194 kişiye uygulanmıştır. Çalışma sonucu olarak, sürdürülebilir katı atık yönetimi hakkında bazı çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Bunun için; Antalya belediye katı atık probleminin çözümünde en iyi yol, katı atıkların geri kazanımı ve kompost yapımı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
At the present time, solid wastes have been one of the most significant environmental problems that the world is facing. The amount and types of both municipal and industrial solid wastes have increased gradually because of economical and technological developments. In addition, these wastes cause air, water and soil pollution when they couldn?t been disposed according to the technical and hygienic conditions. For these reasons, the most harmless way for the environment for disposing of solid wastes must be used. Solid waste collection, transport, transfer, reuse, recycle and proper method of solid waste disposal is an important issue for the local authorities of large metropolitan areas. In this study, the applicability of solid waste recovery system which is one of the waste disposal methods for municipal solid waste having economical values has been evaluated in the area of Antalya Metropolitan Municipality. For this reason, some informations of municipality about solid waste and investigations releated to amount, composition and utilization methods of solid waste were performed in Antalya were also investigated in this study. On the other hand, a survey study containing 22 questions was applied to 194 people for determining existing solid waste collecting, disposal methods and public awareness on solid waste. As a result of the study, some suggestions about sustainable solid waste management are proposed. For this, the best way to solve Antalya municipality solid waste problems is found to be recycling and composting of solid waste.