Katı atık deponi yeri seçiminde coğrafi bilgi sistemlerinin kullanımı: Side-Manavgat turizm bölgesi örneği
The usage of gis in landfill site selection: Case study Side-Manavgat tourism region
  1. Tez No: 172414
  2. Yazar: İLKEM BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET KATI ATIK DEPONİ YER SEÇİMİNDE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİNİN KULLANIMI: SİDE - MANAVGAT TURİZM BÖLGESİ ÖRNEĞİ İlkem BAHÇECİ Yüksek Lisans tezi, Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Bülent TOPKAYA Mayıs 2006, 94 sayfa Side-Manavgat bölgesi Antalya İli'nin önemli turizm merkezlerinden birisidir. 55 km uzunluğunda kıyı şeridini içeren bu bölgede bulunan yerleşim yerlerinin nüfusları ülke ortalamasının üzerinde bir hızla artmaktadır. 1990-2000 yıllan arasında Türkiye ortalama nüfus artış hızı % 1.8 iken, Side-Manavgat turizm bölgesini oluşturan yerleşim yerlerinin ortalama nüfus artış hızı % 5.6 olmuştur. Bölgenin 2000 yılı nüfusu 199385 olup, nüfus artışının aynı devam etmesi durumunda 2030 yılında 500000'i aşması olasıdır. Bunun yanı sıra bölgedeki turistik tesislerde 70000 olan yatak kapasitesinin 2030 yılında 110000'e ulaşması planlanmaktadır. Bu nüfusun çevresel etkilerinden birisi olan katı atık üretiminin 2000-2030 yıllan arasında 82450 ton/yıl'dan 200000 ton/yıl değerine artacağı hesaplanmaktadır. Evsel nitelikteki bu atıkların depolanarak bertarafı için her yıl yaklaşık 150.000 m3 depolama alanına ihtiyaç duyulacaktır. Katı atıkların kaynağında ayrıştırılarak sadece değerlendirilemez nitelikteki atıkların depolanması yoluna gidilmesi ile depolama hacmi ihtiyacı % 75 oranında azaltılabilecektir. Ancak Antalya'da turizm faaliyetlerinin çok geniş bir alana yayılması nedeniyle depolama tesisi inşaatı için uygun alanların tespiti özellikle yerel düzeyde önemli tepkiler ile karşılaşılmakta ve alternatif yerlerin tespiti mümkün olamamaktadır. Bu kapsamda Coğrafi bilgi Sistemlerinden yararlanılmasının soruna çözüm getirebileceği düşünülmüş olup bu çalışmada Manavgat-Side bölgesinde, düzenli depolama yeri alternatifleri Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Coğrafi bilgi sistemleri, katı atık, deponi alanı yer seçimi, Maplnfo JÜRİ: Prof. Dr. Bülent TOPKAYA (Danışman) Prof. Dr. Necdet ALPASLAN Doç. Dr. Ayşe MUHAMMETOĞLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE USAGE OF GIS IN LANDFILL SITE SELECTION: CASE STUDY SIDE-MANAVGAT TOURISM REGION ilkem BAHÇECİ M.Sc. Thesis, Department of Environmental Engineering Adviser: Prof. Dr. Bülent TOPKAYA May 2006, 94 pages Side-Manavgat region is one of the most important tourism centers of Antalya Province. The population increase rates in the residential centers along the 55 km coastal zone are above the Turkish average. While the population increase rate of Turkey in the period of 1990-2000 was 1,8 %; the average population increase rate of Side-Manavgat tourism region was 5,6 %. As the population of the region was 199385 in 2000, it is expected that ft will exceed 500000 in 2030. Additionally, it is planned to increase the present bed capacity of the touristic facilities, which is 70000, to 110000 in 2030. Also it is estimated that the environmental effects of this population increase, solid waste production, will increase from 82450 tons/year to 200000 tons/year in the period of 2000-2030. So in order to dispose these domestic solid wastes 150000. m3 storage area will be needed each year. By segregation of solid wastes at source and land filling only the wastes which cannot be recycled, will decrease the volume of the storage area by 75 %. However, as the tourism activities are conducted in a wide extended region in Antalya, landfill site selection process takes so many reactions from public, which makes the determination of alternative places harder. In this respect it is argued that this problem can be solved by using GIS. In this study, concerning Manavgat-Side region, the alternative landfill sites are determined by using GIS. KEY WORDS: Geographical information systems, solid waste, landfill site selection, Maplnfo JURY: Prof Dr. Bülent TOPKAYA (Adviser) Prof. Dr. Necdet ALPASLAN Assoc. Prof. Dr. Ayşe MUHAMMETO?LU n