Düşeyde rijitlik düzensizliği bulunan çerçevelerin sönüm elemanları ve çelik çaprazlar ile rehabilitasyonu
Rehabilitation of planar building structures with dampers and steel diagonal braces
- Tez No: 271466
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, düşeyde rijitlik düzensizliği bulunan düzlem çerçeveler önce çelik çapraz elemanlar ile güçlendirilmiştir. Daha sonra aynı yapılar doğrusal viskoz sönüm elemanları kullanılarak da güçlendirilmiş ve bu iki farklı güçlendirme yöntemi yapısal davranış etkilerine göre karşılaştırılmıştır. Yumuşak katlı modellerin kurulması ve analizlerin yapılması için SAP 2000 yapı analiz programı kullanılmıştır. Malzemeler lineer elastik kabul edilmiş. Zaman tanım alanında hesap yöntemleri kullanılmıştır. Marmara ve El Centro NS, deprem ivme değerleri altında yapısal davranışlar araştırılmıştır. Yapısal davranış ile ifade edilen kat deplasmanları, göreli kat deplasmanları ve kat ivmeleridir. İki farklı rehabilitasyon tekniği sonucu ortaya çıkan değerler karşılaştırılmıştır. Ayrıca sönümleyicilerin ve çelik çaprazların farklı yerleşim şekillerine göre de bu değişimlerin davranış üzerindeki etkileri araştırılmış ve farklı davranış parametrelerine göre en uygun yerleşimler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, planar building structures with soft and weak storey are retrofitted by the steel diagonal braces. Then the same structures are rehabilitated by using the linear viscous dampers and the two retrofitting method is compared with in terms of the some structural response effects. SAP 2000 structural analysis software is used to construct to the structural models with soft storey and to perform the structural analysis. Materials of the structural elements are linear in terms of structural response. Time history analysis methods are used. The structural responses are studied using Marmara and El Centro earthquake acceleration record. Storey displacements, interstorey drifts and storey accelerations represent the structural response. The results of both rehabilitation methods are compared with one other. However, the effects of the variations according to the different placement of the steel diagonal elements to the structural response are investigated and the best placements in terms of different structural response parameters.