Türkiye'deki liman atık kabul tesislerinin bazı kirlilik parametreleri bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of some pollution parameters of port waste reception facilities in Turkey
- Tez No: 271468
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN DOĞAN SAĞLAMTİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma atık kabul tesislerinin atık arıtım yollarını ele almakta ve gemilerden atık deşarjının deniz ortamına girmesiyle oluşabilecek deniz kirliliğini azaltmak için Türkiye'nin yaklaşımlarını tartışmaktadır. Bu çerçevede bazı kirlilik parametreleri (pH, KOİ, BOİ, AKM, yağ ve gres) Türkiye'de devlet ve özel sektör tarafından işletilen en önemlileri temsil eden iki liman atık kabul tesisinin arıtma tesisi giriş ve çıkış sularında ölçülmüştür. Sistematik örneklemeler aylık olarak İstanbul Haydarpaşa Limanı Atık Kabul Tesisi (AKT)'nden Haziran 2009-Mart 2010 döneminde ve Tekirdağ Martaş Limanı Atık Kabul Tesisi (AKT)'nden ise Eylül 2009-Mart 2010 tarihleri arasında yapılmıştır. Haydarpaşa Limanı AKT arıtma tesisi giriş ve çıkış suyu pH değeri 6,9-7,8 ve 7,2-8,7; Martaş Limanı AKT arıtma tesisi giriş ve çıkış suyu pH değeri ise 5,4-7,4 ve 7,2-8,4 aralığındadır. Çalışma döneminde Haydarpaşa Limanı AKT arıtma tesisi giriş ve çıkış suyunda ölçülen KOİ 403-2015 ve 242-511 mg/L, BOİ5 18-265 ve 10-96 mg/L, AKM 64-475 ve 18-88 mg/L, yağ ve gres ise 21-472 ve 20-114 mg/L aralığında değişmektedir. Bu parametreler Martaş Limanı AKT arıtma tesisinde 794-1737, 118-467 mg/L, 124-330, 21-78 mg/L, 146-202, 21-40 mg/L ve 71-329, 11-175 mg/L aralığında salınmaktadır. Bu tesislerde işletim performansı değerlendirilmiş ve bu tesisleri iyileştirmek için gerekli çalışmalar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years developments in marine transportation observed in ports of Turkey caused serious environmental pollution. This study considers waste treatment methods of reception facilities, and discusses an approach taken by Turkey to reduce the amount of pollution entering the marine environment from waste discharges from ships. In this context, some pollution parameters (pH, COD, BOD5, TSS, oil and grease) were measured in the influent and effluent of the treatment plants of two operating port waste reception facilities in Turkey that were selected as examples of important facilities operated by the state and private sector. Systematic sampling were carried out monthly from the Istanbul Haydarpaşa Port Waste Reception Facility (HPWRF) during the period of June 2009-March 2010 and Tekirdag Martas Port Waste Reception Facility (MPWRF) between September 2009 and March 2010. pH values varied from 6.9-7.8 to 7.2-8.7 in the influent and effluent of treatment plant of HPWRF and from 5.4-7.4 to 7.2-8.4 in the influent and effluent of treatment plant of MPWRF. Other pollution parameters measured in this period varied widely from 403-2015 to 242-511 mg/L for COD, 18-265 to 10-96 mg/L for BOD5, 64-475 to 18-88 mg/L for TSS and 21-472 to 20-114 mg/L for oil and grease in the influent and effluent of treatment plant of HPWRF. They were in the ranges of 794-1737, 118-467 mg/L, 124-330, 21-78 mg/L, 146-202, 21-40 mg/L and 71-329 to 11-175 mg/L in the influent and effluent of treatment plant of MPWRF. The performance of the operation was evaluated in these plants and the actions required to rehabilitate these facilities were stated.