Kırıkkale ili katı atık depolama alanının jeolojik- jeoteknik incelenmesi
Geological-geotechnical investigation of the solid waste storage area in Kirikkale
- Tez No: 271481
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KORKANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, Kırıkkale İli katı atık deponi alanının jeolojik-jeoteknik özellikleri belirlenmiş ve bu alanın düzenli depolama yapılabilmesi için uygunluğu araştırılmıştır. Kırıkkale İli için çevre sorunlarından biri olan düzensiz depolamanın önüne geçebilmek için, katı atık düzenli depolama alanının jeolojik ve çevresel açıdan incelenmesi yapılmıştır. Bu amaçla bugüne kadar bu konuyla ilgili hazırlanan jeolojik ve jeoteknik araştırmalar ile çevresel etütler değerlendirilerek ileriye dönük atık ve nüfus projeksiyon hesabı sonrasında alanın deponi alanı olarak projelendirilmesine yönelik örnek bir çalışma yapılmıştır.Önerilen alanın etrafının tepelerle çevrili ve terk edilmiş eski bir kil ocağı olması, fazla bir kazı yapılmadan rahatlıkla geçirimsizlik sağlanıp, sızıntı suyu drenajı yapılabilir ve döküme hazır hale getirilebilir olması nedeniyle deponi alanı için elverişli görülmüştür. Depolama alanı CH-CL ince taneli birimlerden oluşan İncik Formasyonu ile Kızılırmak Formasyonu üzerinde yer almaktadır. Birim üzerinde yapılan arazi deney sonuçlarına göre geçirimsiz olması ve sızdırmazlığın tam olarak sağlanabileceği de olumlu özelliklerinden biri olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, geological-geotechnical specifications of Kırıkkale?s solid waste landfill site have been determined and convenience of this area for making disposal landfill has been investigated. To overcome one of the environmental problems of Kırıkkale, which is disorganized storage, investigation of the geological and environmental aspects of solid waste disposal landfill was made and geological and geotechnical surveys with environmental studies prepared regarded as this subject until now have been assessed and after the projection count of waste and population, a sample study for planning this area as a disposal landfill has been made.Proposed area was identified as a suitable area for deposit site, because of being surrounded by the hills and an old abandoned clay pit, that doesn?t need too much excavate for being able to provide impermeable, to made leachate drainage and to get ready to use. Landfill area has above İncik Formation and Kızılırmak Formation, consisting of CH-CL the granied units. According to results of field tests of the land to be impermeable has evaluated as one of the positive features area.