Çok boyutlu sınav kaygısı ölçeğinin cinsiyet ve sınıf düzeyine göre ölçme değişmezliğinin incelenmesi
Examination of the measurement consistency of the multidimensional exam anxiety scale according to gender and grade level
- Tez No: 995899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE BİLİCAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Putwain, Embse, Rainbird ve West, (2020) tarafından geliştirilen ve Ergin ve Ekşi (2022) tarafından Türk kültürüne uyarlanan Çok Boyutlu Sınav Kaygısı Ölçeği'nin (ÇBSKÖ) cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre ölçme değişmezliğini incelemektir. Ölçme değişmezliği analizleri, farklı gruplardan elde edilen ölçümlerin aynı yapıyı geçerli şekilde temsil edip etmediğini belirlemek açısından önemlidir. Bu kapsamda, araştırmada Çok Gruplu Doğrulayıcı Faktör Analizi (ÇGDFA) kullanılarak biçimsel, metrik, skaler, katı ve faktöriyel değişmezlik düzeyleri test edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Ankara İli Çankaya İlçesindeki çeşitli ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Bulgular, ÇBSKÖ'nün hem cinsiyet hem de sınıf düzeyine göre biçimsel, metrik ve skaler düzeylerde ölçme değişmezliği sağladığını, ancak katı ve faktöriyel değişmezliğin tam olarak sağlanamadığını ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, ölçeğin farklı gruplar arasında büyük ölçüde karşılaştırılabilir olduğunu göstermekle birlikte, bazı maddelerin grubun özelliklerine duyarlı olabileceğine işaret etmektedir. Araştırma, sınav kaygısının ölçülmesinde kullanılan araçların geçerliliğini artırmaya ve farklı alt gruplarda anlamlı karşılaştırmalar yapılmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca, elde edilen bulgular doğrultusunda sınav kaygısını azaltmaya yönelik geliştirilecek müdahale programlarının cinsiyet ve sınıf düzeyine göre farklılaştırılması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the measurement invariance of the Multidimensional Test Anxiety Scale (MTAS), originally developed by Putwain, Embse, Rainbird and West (2020) and adapted into Turkish by Ergin and Ekşi (2022), across gender and grade level groups. Measurement invariance analyses are crucial to ensure that scores obtained from different groups validly represent the same construct. For this purpose, multi-group confirmatory factor analysis (MG-CFA) was conducted to test configural, metric, scalar, strict, and factorial invariance levels. The study group consisted of secondary school students enrolled in various schools in the Çankaya district of Ankara during the 2024–2025 academic year. Findings revealed that the MTAS achieved measurement invariance at the configural, metric, and scalar levels for both gender and grade level, but full invariance at the strict and factorial levels was not established. These results suggest that the scale is largely comparable across groups; however, some items may be sensitive to group characteristics. This research contributes to improving the validity of instruments used to assess test anxiety and supports meaningful comparisons across diverse subgroups. Additionally, the findings underscore the need to tailor intervention programs for test anxiety by taking gender and grade-level differences into account.