İstanbul metrosu, şaft 10 şantiyesi anahat tünellerinin mühendislik jeolojisi özellikleri
Engineering geology characteristics of mainline tunnels of the shaft 10 construction site of Istanbul subway
- Tez No: 271482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KORKANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan ve inşaatı sürmekte olan ?İstanbul Metrosu 4. Levent ? Ayazağa Kesimi Bağlantı Hatları ve Depo Sahası İnşaatı? projesinin devamındaki Darüşşafaka ? Hacıosman arası ilave kısmında (Hat 1, Km:23+100-24+515 arası) yapılan zemin incelemelerini ve jeoteknik değerlendirmeleri içermektedir. Çalışma kapsamında anahat tünelleri güzergahı yanı sıra Hacıosman Metro İstasyonu ile ilgili jeoteknik değerlendirmelere de yer verilmiştir.Çalışma kapsamında, tünel güzergahında kesilecek kaya ve zeminlerin mühendislik özellikleri irdelenmiş; tünel mühendisliği açısından sınıflandırılmaları yapılmış ve birincil desteklerin projelendirilmesine yönelik zemin parametreleri ve destek grupları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes ground studies and geotechnical assessments carried out in the additional section between Darüssafaka and Hacıosman (Line 1, between Km: 23+100-24+515) which constitutes a prolongation of the Project named ?Istanbul Subway, 4th Levent ? Ayazaga Sector, Construction of Connection Lines and Warehouse Zone? planned by Istanbul Metropolitan Municipality and which is currently under construction. Within the context of this study, geotechnical assessments related to Hacıosman Subway Station are performed in addition to the itinerary of main line tunnels.Engineering characteristics of rocks and ground layers which may be encountered on the itinerary of the tunnel are examined in this study; they are classified in terms of tunnel engineering; ground parameters and support groups are provided in order to prepare the primary supports projects.