Çok katlı poliamid kompozit borunun extrüzyon ile üretiminde alev uygulamasının mekanik özelliklere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of flame application on mechanical properties of multilayer polyamide composite pipe in extrusion production
  1. Tez No: 553965
  2. Yazar: UMUT KURNAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, poliamid borularının ekstrüzyonu sırasında uygulanan alev uygulamasının malzemenin özelliklerine etkisi ele alınmıştır. Çalışma sırasında 2 katlı ve 5 katlı poliamid borular kullanılmıştır. Bu borulara ekstrüzyon sırasında alev sıcaklığı uygulanmadan ve 50°C, 60°C, 80°C sıcaklıklarda alev sıcaklığı uygulanarak PA boruların mekanik özelliklerine etkisi incelenmiştir. PA borulara alev sıcaklığı uygulaması sonrasında çekme deneyleri, darbe deneyleri, soğuk hava top düşme testi ve malzeme çözünmesine karşı direnç testi yapılmıştır. Alev sıcaklığı uygulaması sonrası, 2 katlı ve 5 katlı PA borulara ait %uzama değerleri incelenmiştir. 2 katlı PA borularda 60°C'ye kadar uygulanan alev sıcaklığı ile %uzamada da artış olduğu gözlemlenmiştir. 5 katlı PA borularda da 80°C kadar alev sıcaklığının artışı ile birlikte %uzama değerinde artış olduğu gözlemlenmiştir. %uzama değeri olarak en iyi sonucun 5 katlı PA borularda 80°C alev sıcaklığı uygulanmış olan numunede elde edildiği gözlemlenmiştir. Ayrıca soğuk hava top düşme testi sonuçları ve çözünen-çözünmeyen malzeme miktarları incelendiğinde ise 2 katlı ve 5 katlı PA borulara ait bütün numunelerden uygun sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of flame application during extrusion of polyamide pipes on the material properties is discussed. 2 layer and 5 layer polyamide pipes were used during the study. During extrusion, the flame temperature at 50°C, 60°C, 80°C and without flame temperature were applied to the pipes and then, the effect of these applications were investigated on pipe mechanical properties. After the flame temperature application of PA pipes, tensile tests, impact tests, cold air ball drop test and resistance to material dissolution tests were performed. After the application of the flame temperature, the %elongation values of 2 layer PA and 5 layer PA pipes were examined. Until flame temperature reaches to 60°C, %elongation values also increase for 2 layer PA pipes. In 5 layer PA pipes, an increase in the %elongation value was observed with the increase of flame temperature up to 80°C. It was observed that the highest %elongation results was obtained in the 5 layer PA pipes with a flame temperature of 80°C. In addition, when cold air ball drop test results and the amount of soluble-insoluble material was examined, all samples of 2 layer and 5 layer PA pipes were showed the appropriate results.