Yakın resim fotogrametrisinde ölçme sistemleri için matlab arayüz çalışması
Matlab gui development for near range photogrammetry measurement systems
- Tez No: 271556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde yakın resim fotogrametrisi çalışmalarında çoklu kamera sistemlerinin kullanımı bize modellenecek cismin en iyi şekilde aktarımı için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bunun için kullanılan profesyonel yazılım donanım sistemlerinin bir benzerinin yapımı bu tezde açıklanmıştır.Özel olarak bu iş için kullanılan kalibrasyonlu kameralarla (Ueye) oluşturulan bir düzenek ve bunun Matlab tabanlı yazılım vasıtasıyla kullanılması ve model oluşturulması projenin genel bir özetidir. Böylelikle Matlab'ın ActiveX ile erişim, görüntü işleme ve hızlı lineer çözümleme, Opengl desteğiyle grafiksel gücü hem görülüp hem de kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today it is a big advantage for us to use multi camera systems in near range photogrammetry studies by enabling us to get much more detailed modelling of the the target object. Development of a similar hardware-software system just like professionals is described in this thesis.Usage of a system that consists of special calibrated cameras(Ueye) and its usage by a Matblab based application and model derivation are general features of this project. Thats also shows us Matlab's power and usage of: hardware access by ActiveX, image processing and fast lineer solutions and new Opengl graphics practises.