Mum enjeksiyon kalıpçılığında sıcaklık ve basınç parametrelerinin çekmeye etkisinin incelenmesi
Analyzing the effects of shrinkage of temperature and pressure parameters in wax injection molding
- Tez No: 271557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ ERZİNCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, hassas döküm teknolojisinin aşamalarından olan ve mum enjeksiyon kalıpçılığı ile elde edilen mum modelin, enjeksiyon esnasında sıcaklık ve basınç parametrelerinin değişimi ile hacimsel olarak ürün çekmesine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Deney esnasında, Freeman firmasının Aqua Green isimli enjeksiyon mumu kullanılmıştır. Her amaca cevap verebilen bu mum, en çok rağbet gören formülasyon olup, birçok tasarımcı ve döküm ustası tarafından arzu edilen ideal özelliklere sahiptir. Yaprak halinde kullanıcıya sunulan bu özel mum, özellikle kuyumculuk sektöründe hassas parçalarda 65 °C enjeksiyon sıcaklığında kullanılmaktadır.Hassas döküm yöntemiyle elde edilen nihai ürünün kalitesini etkileyen faktörlerden bazıları, mum modelin yüzey kalitesi ve ürün çekmesidir. Bu deneysel çalışmada deney numunesinin enjeksiyonu esnasında 65, 70 ve 75 °C'deki her bir sıcaklık değeri ile 0.1, 0.15, 0.2 ve 0.25 MPa enjeksiyon basınç değerleri ile tek tek eşleştirilerek deney gerçekleştirilmiştir. Elde edilen numunelerin dolum esnasındaki akışları pleksiglas kalıp sayesinde gözlemlenebilmiş ve ölçümleri yapılarak sonuçları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was intended to analyse the effect of wax model which is a stage of investment casting and produced by wax injection molding as a volumetric on produce shrinkage by reason of change of pressure and temperature parameters during injection is analyzed.Freeman company?s injection wax that is called Aqua Green was used during the test. The wax that responds all purposes is much frequented formulation and have ideal attributes desired by many designers and molting experts. Especially in jewellery industry, this special wax, available as leaf shape for user, is used on sensitive items at 65 °C injection temprature.Some of factors which affect quality of the final product produced by investment casting method are product shrinkage and surface quality of wax model. In this experimental study, experiments were made at 65, 70 and 75 °C every temprature value severally is matched with 0.1, 0.15, 0.2, and 0.25 MPa injection pressure value during piece of experiment injected. Flow of pieces that were arisen as a result of the experiment could be observed during the filling because of plexiglass mold and the results were analyzed by making measurement.