1.dönem T.B.B.M. mebuslarından Mehmet Salih Yeşiloğlu'nun meclisteki faaliyetleri
Mehmet Salih's efforts-member of parliaments from Erzurum City-in the first term of Turkish Grand National Assembley
  1. Tez No: 27156
  2. Yazar: NURAN CANBULAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi I. DÖNEM T.RM.M MEBUSLARINDAN MEHMET SALİH YEŞİLO?LV'NUN MECLİSTEKİ FAALİYETLERİ Nuran CANBULAT Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Günay ÇA?LAR 1993 SAYFA: 100 Jüri: Yrd.Doç.Dr. Günay ÇA?LAR Bu tez çalışmasıyla, I. Dönem T.B.M.M Mebuslarından, Erzurum Milletvekili Mehmet Salih (Yeşiloğlu) Efendi 'nin Meclisteki çalışmaları incelenmiştir. Tez tam bir monografi olmaktan ziyade, yoğunluklu olarak sadece belirli bir dönemi ele almaktadır. Kurtuluş savaşma emeği geçmiş fakat fazlaca tanınmayan insanlanmızm çalışmalarının aydınlatılması ihtiyacı,bizi böyle bir çalışmaya sevk etti. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Mehmet Salih Efendi 'nin Meclise girmeden evvelki hayatı kısa bir şekilde ele alınmıştır. Bu bölümde ana kaynak T.BJMM. Arşrvi'nden elde edilen“Terceme-i Hal”belgesidir. ikinci bölümde Mehmet Salih Efendi 'nin 23.Nisan. 1920 de Erzurum Mebusu olarak I. Dönem T.B.MM.'ye girmesi ve Mecliste dahili meseleler, ulaşım, tarım ve hayvancılık, sağlık, hukuk, ekonomi, askeriye, dış politika gibi konulardaki fâaliyetleri mcelenmiştir. IH. Bölümü oluşturan sonuç kısmında ise, meclisten sonraki çalışmalarından ölümüne kadarki faaliyetleri anlatılmış, Mehmet salih Yeşiloğlu 'nun bütün faaliyetleri değerlendirilerek fikri yapısmm esasları belMenmiştir. Çalışmalarımız tamamen T.B.M.Mden elde edilen ana kaynakların -Z.C., G.C.Z., T.B.MM. Arşiv Belgeleri- tahlili ve diğer kaynakların incelenmesi neticesinde kronolojik bir yapıya göre biçimlerımiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph.D. Thesis MEHMET SALİH'S EFFORTS-MEMBER OF PARLIAMENTS FROM ERZURUM CITY-IN THE FIRST TERM OF TURKISH GRAND NATIONAL ASSEMBLY Nuran CANBULAT Supervisor: Dr. Günay ÇA?LAR 1993 PAGE:99 Jury: Dr. Günay ÇA?LAR In this dissertation, the Master Mehmet Salih 's (who later took the word 'Yeşiloğlu" as a surname after the introduction of Surname Code) efforts-Member of parliament from Erzurum city- in the first term of Turkish Grand National Assembly were studied. The dissertation is not solely a monography. It is rather concentrated on a specific period of time. The need for the introduction of people who had had great endeovors during the War of Liberation but are not known by public directed us toward such a study. The dissertation consists of three chapters. In the first chapter, the Master Mehmet Salih s life before became an M.P.(Member of Parliament; has been demonstrated. The main resource that is used in this chapter is the biography obtained from T.G.N.A. archives. In the second chapter, that is the development the Master Mehmet Salih's activities on some subjectsuch as home affairs, transportation, agriculture, stock-breeding, health, law, economics, military service, foreign affairs have been analysed after he was elected an MJP. on 23rd April 1920. In the third chapter, in other words, in the conclusion, ms activities when after he was no longeran M.P. were examined. Finally, it has been tired evaluate all his activities and then determine the basis of his mantel structure. In our study the fundamental resources have been entirely obtained from T.G.N.A., Z.C. and G.C.Z.. These resources archive documents have been analyzed after wards the study chronologicaly designed and completed.