Formaldehyde dehydrogenase enzimi kullanılarak amperometrik formaldehit biyosensörlerinin geliştirilmesi
Development of amperometric formaldehyde biosensors by using the enzyme formaldehyde dehydrogenase
- Tez No: 271562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada sularda ve havada izlenmesi gereken önemli kirletici parametrelerinden olan formaldehitin güvenli, seçici, hassas ve hızlı ölçülmesi amacıyla farklı şekillerde hazırlanmış kompozit çalışma elektrotlarından oluşan formaldehit biyosensörleri geliştirilmiştir. Söz konusu çalışma elektrodunda formaldehyde dehdrogenase enzimi kullanılmıştır. Çalışma elektlarının yapımında orijinal iletken polimerler kullanılmıştır. Farklı şekillerde hazırlanmış çalışma elektrotları kullanılarak geliştirilen biyosensörler kesikli sistemlerde formaldehitin tayininde kullanılmıştır. Ölçüm için kalibrasyon eğrileri çizilmiş, bu kalibrasyon eğrileri kullanılarak ölçüm analitik parametreleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, formaldehyde biosensors of various composite working electrodes have been developed in order to get credible, selective, sensitive and fast detection of liquid formaldehyde which should be detected in waters and air. Formaldehyde deyhdrogenase was used to fabricate the composite working electrodes, formaldehyde dehydrogenase was immobilized to these composite polymer working elektrodes by using different immobilization methods. Liquid formaldehyde was analyzed, calibration curves necessary for measurement were contructed and the analytical parameters were calculated from these calibration curves.