Karbondioksit tutucu ve dönüştürücü biyomimik nano enzim sistemlerinin geliştirilmesi ve uygulamaları
Developing carbondioxide capture and converting biomimick nanoenzyme systems and their applications
  1. Tez No: 405988
  2. Yazar: ÖZLEM ÜNLÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ERSÖZ, PROF. DR. RIDVAN SAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, nano enzim sistemleri, rutenyum tabanlı amino asit monomerleriyle fotosensitif çapraz bağlama (ANADOLUCA) metoduna göre sentezlenerek, karbondioksidi (CO2) tutucu ve dönüştürücü sistemler olarak farklı uygulamalarda kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında nano yapılı karbonik anhidraz (CA) enzimi sentezlenerek 4-nitrofenilasetata karşı enzimatik aktivitesi belirlenmiştir. Ardından, ticari CA enzimiyle karşılaştırmalı olarak CO2'yi bikarbonata dönüştürme reaksiyonları incelenmiştir. İkinci aşamada, format dehidrogenaz (FateDH), formaldehit dehidrogenaz (FaldDH) ve alkol dehidrogenaz (ADH) enzimlerini içeren nano multi enzim yapısı yine ANADOLUCA metoduyla sentezlenmiş ve nano multi enzim kriyojel kolona çapraz bağlanmıştır. Sentezlenen bu sistemin CO2'yi metanole dönüştürme reaksiyonları incelenerek, literatürdeki enzimatik yöntemlerle CO2'nin metanole dönüşüm reaksiyonlarına göre üstünlüğü ortaya konmuştur. Çalışmanın son aşamasında, fotosentezdeki krebs döngüsünde rol alan 1,5 ribulaz bisfosfat karboksilaz/oksigenaz enzimi (RuBisCo) nano yapılı olarak ANADOLUCA metoduyla sentezlenerek, CO2 tutucu ve dönüştürücü özelliği incelenmiştir. Ayrıca ıspanak yapraklarından da RuBisCo enzimi izole edilerek izole edilen enzimin de CO2 tutucu ve dönüştürücü olarak etkinliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nano enzyme systems have been synthesized according to AmiNoAcid (monomer) Decorated and Light Underpining Conjugation Approach (ANADOLUCA) method and used for carbondioxide (CO2) capture and converting applications. In the first stage of the study, nano carbonic anhydrase (CA) enzyme has been synthesized and the enzymatic activity has been determined using 4-nitrophenyl acetate. Then, CO2 conversion to bicarbonate reactions enzymes have been investigated using nano CA and free CA enzymes, comperatively. In the second stage of the study, the nano multi enzyme that contains formate dehydrogenase (FateDH), formaldehyde dehydrogenase (FaldDH) and alcohol dehydrogenase (ADH) has been synthesized using ANADOLUCA method and this nano multi enzyme has been cross-linked into cryogel. Conversion of CO2 into methanol reactions using this synthesized system has been investigated and the superiority of this synthesized system than literature has been determined. Last stage of the study, nano ribulase bisphosphate carboxylase/oxygenase enzyme (RuBisCo) that plays role in calvin cycle in photoseynthesis has been synthesized according to ANADOLUCA method and CO2 capture and converting feature has been investigated. Besides, RuBisCo enzyme has been isolated from spinach and activity in CO2 capture and convertion has been investigated.