Eksenel kuvvet etkisindeki çelik kolon ayaklarının boyutlandırılması için hesap çizelgesi programı hazırlanması ve tasarım uygulamaları
Preparation program schedule for the steel column leg under effect of axial forces and design practices
  1. Tez No: 271565
  2. Yazar: HÜSEYİN FIRAT YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde, kullanımı ülkemizde de gittikçe artan çelik yapıların, temellere bağlantı noktası olan ? Çelik Kolon Taban Levhası ? incelenmiştir. Tüm yapı yükünü temellere aktaran eleman olan bu levhalar yapı bütünlüğü açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada asıl hedef, bu levhaların ebat ve kalınlıklarının daha kolay hesaplanabilmesi için bir hesap çizelgesi programı hazırlanmıştır. Tez çalışmasında, ilk olarak, kolon ayaklarının tanımları yapılarak uygulamada dikkat edilmesi gereken hususlara değinilmiştir. Daha sonra, taban levhalarının tasarım ve boyutlandırılmasında kullanılan Emniyet Gerilmeleri Yöntemi (ASD) ve Yük ve Mukavemet Faktörü Yöntemi (LRFD) anlatılmış ve örnek problemler çözülmüştür. Tezin son bölümünde ise eksenel kuvvet etkisindeki çelik kolon ayaklarının boyutlandırılması için hazırlanan bir hesap çizelgesi programı (HÇP) tanıtılmış örnek bir problem çözümü yapılmıştır. Çalışmanın sonuç kısmında ise hazırlanan HÇP ile farklı beton ve çelik sınıfları için örnek çözümler yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ?steel column base plates?, which have been used frequently in Turkey in recent years, have been investigated. Base plates are one of the most important parts of the structure, because they transfer the structural load to the foundation and provide structural integrity. Main purpose of this study is to prepare a spreadsheet program for the design of base plates under axial forces. In the first part, base plates are defined and design considerations are presented. Then, for the design of base plates, two design methods, namely, Allowable Stress Design (ASD) and Load and Resistance Factor Design (LRFD) are explained and examples are given. In the last part of the thesis, a spreadsheet program is prepared for the design of base plates under axial forces. A parametric study for different concrete and steel classes is carried out by using the spreadsheet program and results are presented.