Perovskite yapılı manyetoelektrik Fe: SrTiO3 ve Co:BaTiO3 kompozit malzemelerin manyetik ve dielektrik özellikleri
Magnetic and dielectric properties of perovskite structure magnetoelectric Fe: SrTiO3 and Co: BaTiO3 composite materials
- Tez No: 271566
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK MİKAİLZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışması iyon implantasyonu yöntemiyle sırasıyla Fe ve Co iyonları implante edilmiş perovskite yapılı SrTiO3 ve BaTiO3 kompozit malzemelerinde manyeto-elektrik etkilerin gözlenmesini amaçlamaktadır. Numunelerin yapısal, manyetik, dielektrik ve manyetodielektrik incelemeleri yapılmıştır. Yapısal incelemeler taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile, VSM (Vibrating Sample Magnetometer) ve EPR spektrometresi ile manyetik özellikler ve LCR metre ile dielektrik ölçümler gerçekleştirilmiştir. Kapasitans ölçümleri farklı manyetik alanlar altında, 1MHz ile 3GHz frekansları arasında kapasitans ölçümleri alınarak dielektrik sabiti ve manyetokapasitans hesaplamaları yapılmıştır.Yapılan yapısal ve manyetik inclemeler sonucunda numunelerin manyetik nano parçacıklar içerdiği gözlenmiş ve bu parçacıkların dielektrik sabiti ve manyetodielektrik özellikler açısından etkileri ile manyetik özelliklerin elektrik alan etkisiyle değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is observations the magnetoelectric effects on Fe and Co ions implanted relatively on SrTiO3 and BaTiO3 composite materials. Structural, magnetic, dielectric and magnetodielectric properties have been studied for all samples. Scanning Electron Microscope (SEM) was used for structural observations, Vibrating Sample Magnetometer (VSM) and EPR spectrometer were used for magnetic properties and LCR meter was used for dielectric measurement. Capacitance measurements were performed at different magnetic fields in the frequency range between 1 MHz and 3GHz than dielectric constant and magnetocapacitance values were calculated.As a result of structural and magnetic observations, all samples were found to include magnetic nano particles, the effects of which on dielectric and magnetodielectric properties were studied.