Ferrosen, epoksi ve tiyofen fonksiyonel grupları içeren kopolimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of copolymers containing side chain ferrocene, epoxy, and thiophene functional groups
- Tez No: 271576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Vinil ferrosen (VFc), Glisidil metakrilat (GMA) ve 3-Metiltiyenil metakrilat (MTM) monomerlerinin kopolimerleri ve terpolimeri, farklı monomer besleme oranlarında ?,?'-azobisizobutironitril (AIBN) başlatıcısı varlığında, 60 oC'de, benzen çözücüsünde, serbest radikalik polimerizasyon yöntemi ile sentezlendi. Poli(VFc-ko-MTM), Poli(VFc-ko-GMA) kopolimerleri ve Poli(VFc-ko-MTM-ko-GMA) terpolimeri FT-IR, UV ve 1H-NMR spektroskopik teknikleri ile karakterize edildi. Kopolimerlerin ve terpolimerin monomer kompozisyonları 1H-NMR ve UV-Vis spektroskopik analiz yöntemleri ile belirlendi. Kopolimerlerin ortalama molekül ağırlıkları ve polidispersite indisleri Jel Geçirgenlik Kromatografisi (GPC) ile tespit edildi. Kopolimerlerin termal davranışları Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) ve Termal Gravimetrik Analiz (TGA) cihazları ile incelendi. Sentezlenen polimerlerin redoks davranışlarını incelemek için Dönüşümlü Voltametri (CV) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Novel copolymers and terpolymer of vinyl ferrocene (VFc) monomer with 3-methylthienyl methacrylate (MTM) glycidyl methylmethacrylate (GMA) monomers were prepared by free radical polymerization using ?,??-Azobisisobutyronitrile (AIBN) as an initiator in benzene at 60 0C. The copolymers, (Poli(VFc-ko-MTM) and Poli(VFc-ko-MTM)) and terpolymer (Poli(VFc-ko-MTM-ko-GMA) were characterized by 1H-NMR and FT-IR spectroscopy methods. Monomer compositions of the polymers were determined by UV-Vis spectroscopy. Molecular weights and polidispersity index of the polymers were examined by GPC. Phase transition temperatures and thermal stability of the polymers were studied by DSC and TGA respectively. Also, redox behaviors of the polymers were studied via cyclic voltammetry.