Ferrosen-2-karboksaldehid ile bazı aromatik aminlerin kondansasyon ürünlerinin TLC ile ayrılması
- Tez No: 67103
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Tekstil boyarmaddelerinde yaygın olarak kullanılan ve kanserojen etkileri nedeniyle kullanımları yasaklanan bazı aromatik aminlerin ince tabaka kromatografısi ile birbirinden ayrılması ve tanınmasına katkıda bulunmak üzere, seçilen dört aromatik aminin ferrosenkarboksaldehit ile verdiği Schiff bazlarının kromatografik ayrılması uygulanmıştır. Ferrosenkarboksaldehit ve aminler arasındaki reaksiyon p-toluensülfonik asid katalizörlüğünde toluen veya kloroform içinde geri soğutucu allında kaynatmakla gerçekleştirilmiş, reaksiyon ürünleri kolon kromatografisi ile ayrılmış ve TLC ile incelenmiştir. Çalışmamızda o-touidin, 2-amino-4-nitrotoluen, benzidin, 4,4'-diamino- difenilmetan, 4-aminobifenil ve o-tolidin ferrosenkarboksaldehit ile verdikleri Schiff bazlarının ince tabaka kromatografisi ile ayrılabildiği gözlemlenmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aromatic amines are mainly used in the textile industry as starting materials for pigments and dyestufFs. Due to the cancerogenic effects of these substances their utilization in production has been prohibited. In performing the qualitative analysis of these amines in the fabrics as part of the protective measures taken, thin layer chromatographic detection is applied following the Schiff base formation with ferrocenecarboxaldehyde. The SchifTbases have been synthesized by refluxing amines and ferrocencarboksaldehyde in toluene or chloroform in the presence of p-toluenesulfonic acid as catalyst. The SchifTbases has been separated by column chromatography and applied to TLC for determining their relative Rp values. In our research, it has been shown that Schiffbases obtained from the reaction of o-toluidine, 2-amino4-nitrotoluene, benzidine, 4,4'-diaminodiphenylmelhane, 4-amino- biphenyl and o-toluidine with ferrocenecarboxaldehyde can be effectively separated and detected by TLC with the use of a mixture of solvents as the mobile phase.