Konjenital idiopatik skolyozlu çocuk ve adölesanlarda posterior füzyon cerrahisi sonrası postoperatif analjezi takibi
Postpoperative analgesic evaluation on posterior fusion operation of congenital idiopatic scoliosis on adolescent and children
- Tez No: 271644
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM BATİSLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ortopedi ameliyathanesinde 30 adet konjenital idiopatik skolyoz cerrahisi geçirecek hastada gerçekleştirildi. Çalışma kapsamına alınan hastalar 2 gruba ayrıldı. 1. grup sadece iv morfin HKA, 2. grup epidural anestezi+ postoperatif iv morfin HKA idi.1. gruba giren hastalara postoperatif dönemde iv morfin HKA başlandı. Morfin dozu 0,01-0,03 mg/kg (maximum:0,15 mg/kg/saat ) olacak şekilde bolus ayarlandı. Kilitli kalma süresi 10 dk idi. İhtiyaç halinde nonopioid analjezik uygulandı.2.gruba ise preoperatif girişim yapılacak segment sayısına göre tek ya da çift epidural kateter yerleştirilip 3-4 mg/kg levobupivakain + 30mcg/kg morfin karışımından verildi. Postoperatif dönemde iv morfin HKA uygulandı. Gerekirse nonopioid analjezik verildi.Postoperatif dönemde istirahatte, hareketle ve basmakla VAS ve VPRS ölçüm değerleri sorgulandı.Tüm hastalarda yan etkiler kaydedildi. Hasta memnuniyeti ve uyku kalitesi sorgulandı.Çalışma gruplarından 2. grup yani epidural anestezi + i.v. morfin HKA yapılan grupta VAS ve VPRS ölçüm değerleri daha düşük izlenmiş ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak 2. grupta ağrı kontrolünün daha iyi sağlandığı görülmüştür.2. grupta total ek nonopioid analjezik kullanımı ve total iv morfin HKA kullanımı daha azdır.İlk analjezik gereksinim zamanı açısından karşılaştırıldığında ise 2. grupta analjezik gereksinimi ya hiç olmamıştır ya da daha geç saatlerde olmuştur. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted on 30 patients who were scheduled for congenital idiopathic scoliosis surgery at Ankara University Medical School, orthopedics surgery department. The patients were divided into two groups as only iv morphine HKA (Group I) and epidural anesthesia + postoperative iv morphine HKA (Group II).The patients in the first group were started on bolus iv morphine HKA at a dose of 0.01-0.03 mg/kg (maximum: 0.15 mg/kg/hr ) in the postoperative period. The lock time was 10 min. Nonopioid analgesic was applied when needed.The patients in the second group were inserted single or double catheters preoperatively depending on the number of segments that would be intervened and 3-4 mg/kg levobupivacaine + 30mcg/kg morphine combination was given. Postoperatively, the patients were applied iv morphine HKA. Nonopioid analgesic was applied when needed.Postoperatively, VAS and VPRS measurements of the patients were recorded while they were at rest, in motion and stepping.The side effects were recorded for all the patients, and patient satisfaction and sleep quality were questioned.The VAS and VPRS measurement values of Group II were statistically significantly lower than those of Group I. This indicates that better pain control was achieved in Group II. Moreover, total additional nonopioid analgesic use and total iv morphine HKA use were lower in Group II.Comparisons of time for initial analgesic need showed that in Group II, the patients did not need analgesia at all for at later hours than the patients in Group I, and the difference between the two groups was statistically significant.