Lumbar disk cerrahisinde intraoperatif epidural levobupivakain uygulamasının postoperatif ağrı üzerine etkisi
The effect of intraoperative epidural levobupivacaine aplication for postoperative pain in lumbar disc surgery
  1. Tez No: 271645
  2. Yazar: SERPİL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YÖRÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Postoperatif ağrı, cerrahi travmayla başlayıp, doku iyileşmesi ile sonaeren akut bir ağrı şeklidir. Organ sistemleri üzerinde olumsuz etkileri vardır. Postoperatif ağrı, cerrahi olgularda morbiditeyi etkileyen en önemli problemlerdendir.AMAÇ: Analjezik kombinasyonları aditif ve sinerjistik etkiler ile yeterli analjezi sağlarlar ve total analjezik dozu ve yan etkilerde azalma olur. Postoporetif analjezide seçilen yöntem ve ilaçla minimal yan etki ile maksimum yarar sağlamak, iyileşme sürecini kolaylaştırmak, mobilizasyonu hızlandırmak ve hasta güvenliği ile konforunu sağlamak çalışmamızdaki hedef oldu.YÖNTEM VE GEREÇ: Etik komite izni ve aydınlatılmış onam formu alınan 18-65 yaş arası, ilaç (lokal anestezik) allerjisi olmayan, ASA I ? III grubu, 60 elektif ve/veya acil lomber disk cerrahisi vakalarında gerçekleştirildi. Hastalar rastgele 2 gruba ayrıldı. Grup S; genel anestezi ve intraoperatif epidural salin (10 mL) enjeksiyonu ve Grup L genel anestezi ve intraoperatif epidural 2,5 mglmL'lik levobupivakain 10 mL (25 mg) uygulanan hastalar. Operasyon süresince hastaların hemodinamik takipleri yapıldı. Bütün hastalara, ihtiyaç durumunda almak üzere, intravenöz morfin hasta kontrollü analjezi cihazı (HKA) bağlandı. Ağrı değerlendirmesi numerik ağrı derecelendirme skalası (NPRS) ve vizüel analog skala (VAS) ile değerlendirildi. 24 saatlik total morfin kullanımı, ağrı değerleri, mobilizasyon zamanları, hasta memnuniyeti ve yan etkiler araştırıldı.BULGULAR: Levobupivakain grubunda ağrı değerleri tüm zamanlarda istatistiksel olarak daha düşüktü, 24 saatlik morfin tüketimi istatistiksel olarak daha azdı, ilk mobilizasyon zamanları istatistiksel olarak daha azdı, hasta memnuniyeti daha fazla ve yan etkiler açısından klinik olarak daha anlamlıydı.SONUÇ: Postoperatif analjezide sadece İV morfin yerine epidural levobupivakain ile kombine İV morfin kullanımı mobilizasyon, komplikasyon ve hasta memnuniyeti açısından daha yararlıdır.ANAHTAR KELİMELER:Epidural enjeksiyon, levobupivakain, morfin, ıv HKA
Özet (Çeviri)
Postoperative pain, is an acute type of pain which starts with surgical trauma and ends with tissue healing. It has negative effects on the organ systems. Postoperative pain, is one of the most important problems which effects morbidity in surgical cases.AIM: Analgesic combinations provide adequate analgesia with additive and sinergistic effects and the total analgesic dose as well as side effects gets decreased. In our study we aimed to provide maximal benefits with minimal side effects, to facilitate the recovery period, to accelerate mobilization and to provide patient safety and comfort by the usage of the drug and method ofour choice to provide postoperative analgesia.MATERİAL AND METHOD: Our study included 60 elective and/or urgent lomber disc surgery cases performed on patients who are aged between 18-65, group ASA I-III, non ?drug allergic (local anesthetics) and with ethical comittee approval and informed consent form. The patients were randomly divided into two groups; (a) The Group S; patients receiving general anesthesia and introperative epidural saline (10 ml) injection and (b) The Group L; patients receiving general anesthesia and intraoperative epidural 2,5 mg/mL levobupivacaine 10 mL (25 mg) injection. The patients hemodynamic parameters were monitorized perioperatively. To all patients, in case of necessity, patient controlled analgesia (PCA) with IV morphine was administered. The pain assessment was done by using numeric pain rating scale (NPRS) and visual analog scale (VAS) . The morphine usage in the 24 hour period, pain scores, time of mobilization, patient satisfaction and side effects were evaluated.FINDINGS: In the levobupivacain group the pain scores were statistically lower during the whole trial, the morphine consumption in the 24 hour period was statistically lower, the first time of mobilization was statistically shorter, the patient satisfaction was greater and this group was more clinically significant considering side effects.CONCLUSION: The usage of epidural levobupivacain combined with IV morphine instead of IV morphine alone for postoperative analgesia is more beneficial for early mobilization, reducing complications and better patient satisfactionKEY WORDS:Epidural injection, Levobupivacine, Morphine, IV PCA