Sepsis tedavisinde IgM ve IgA zenginleştirilmiş poliklonal intravenöz immunoglobulin uygulaması
Administration of IgM and IgA enriched polyclonal intravenous immunoglobulin in sepsis treatment
- Tez No: 271655
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK TULUNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yeni tedavi stratejilerindeki gelişmelere rağmen, sepsis, kritik hastalarda morbidite ve mortalitenin en önemli sebebidir. IgM ve IgA içeriğinden zengin poliklonal immunoglobulinlerin (ivIgGMA), sepsisteki etkileri daha önceki araştırmalarda incelenmiştir. Ancak, mortalite, morbidite, sağ kalım, kritik hastalık şiddeti ve organ işlev bozukluğu skorları açısından çelişkili sonuçlar bildirilmiştir.Bu retrospektif araştırmanın primer amacı; ciddi sepsis, septik şok ve MODS bulunan hastalarda, standart tedaviye ivIgGMA ilavesinin, mortalite üzerine etkilerini araştırmaktır. Araştırmanın sekonder amaçları ise; ivIgGMA uygulamasının, sağ kalım, hastalık şiddeti skoru (APACHE II), organ işlev bozukluğu skorları (MODS, SOFA), inflamasyonun biyobelirteçleri (CRP, PCT), yoğun bakım ve hastanede kalış süreleri ile mekanik ventilatör ve vazopressör tedavi ihtiyacı üzerine etkilerini incelemektir.Araştırmaya, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nın Reanimasyon Ünitesi'ne kabul edilen ve sepsisin çeşitli evrelerinde bulunan 50 hasta (ivIgGMA grubu n=25, kontrol grubu n=25) dahil edildi. Sepsisin tanısı ve evreleri, ACCP/SCCM kriterlerine göre belirlendi. Tüm hastaların başlangıç ampirik antibiyoterapilerinin uygunlukları, daha sonra elde edilen antibiyogram sonuçlarına göre değerlendirildi.Çalışmada elde edilen veriler; Mann-Whitney U testi, Friedman testi, Kaplan-Meier ve Log Rank Mantel-Cox analizi kullanılarak test edildi. Mortalite ve sağ kalım, tedavi etme niyeti analizi (intention to treat analysis: ITT) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In spite of the developments in the new treatment strategies, sepsis is the most important reason of morbidity and mortality in critically ill patients. The effects on sepsis of IgM and IgA enriched polyclonal immunoglobulins (ivIgGMA) have been investigated in previous researches. However, contradicted results were reported in terms of mortality, morbidity, survival, severity of critical illness, and organ dysfunction scores.The primary objective of this retrospective research; is to investigate the effects on mortality of addition of ivIgGMA to standard treatment in patients with severe sepsis, septic shock and MODS. The secondary objectives of this research are; to investigate the effects of; ivIgGMA administration on survival, severity of critical illness score (APACHE II), organ dysfunction scores (MODS, SOFA), biomarkers of inflammation (CRP, PCT), intensive care unit and hospital length of stay as well as on the need to mechanical ventilator and vasopressor therapy.50 patients at various phases of sepsis admitted to the Reanimation Unit of Anesthesiology and Reanimation at Ankara University Faculty of Medicine were included in the trial (ivIgGMA group n=25, control group n=25). Sepsis diagnosis and phases were determined in view of ACCP/SCCM criteria. The adequacy of the initial empiric antibiotherapies was evaluated in view of the antibiogram results obtained afterwards.Data acquired in the study were analyzed using Mann-Whitney U test, Friedman test, Kaplan-Meier and Log Rank Mantel-Cox analysis. Mortality and survival were evaluated with intention to treat analysis.