Laparoskopik kolesistektomi sonrası midazolamın bulantı kusma üzerine etkisi
The effect of midazolam on nausea and vomiting following laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 271656
  2. Yazar: SEVİL TİMUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM DENKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Anestezi ve cerrahinin sık görülen ve rahatsız edici bir yan etkisi olan postoperatif bulantı ve kusmanın önlenmesi ve tedavisi amacıyla birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı da, laparoskopik kolesistektomi olan hastalarda midazolamın POBK'ya olan etkilerini araştırmaktır. Midazolamın etkisinin ?kemoreseptör trigger zon? üzerinden olduğu düşünülüyor.Laparoskopik kolesistektomi planlanan 18-65 yaş arası ASA I-II grubu 62 hasta çalışmaya dahil edildi. Olgular rastgele iki gruba ayrıldı. Midazolam grubuna (grup M, n=29), cerrahi bitiminden 15 dakika önce 0,04 mcg kg-1 midazolam intravenöz uygulandı. Diğer gruba (grup K, n=33) eş zamanlı 3 mL %0,9'luk NaCl verildi. İndüksiyonda her hastaya, 5 mg kg-1 tiyopental + 0,6 mg roküronyum ve 2 mcg kg-1 fentanyl uygulandı. %50 O2 + %50 N2O + %2-3 sevofluran ile anestezi idamesi sağlandı. Ventilasyonları tidal volüm 7 mL kg ? 1, frekans 14 dk-1 şeklinde ayarlandı. Cerrahi başlamadan önce analjezi amaçlı diklofenak Na (im) uygulandı.Ekstübasyondan itibaren hastalar POBK açısından değerlendirildi ve postoperatif ilk 24 saat boyunca çeşitli zaman dilimlerinde bulantı ve kusma sıklığı takip edildi. Bulgular iki grup arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Postoperative nausea and vomiting (PONV) is a common and disturbing side effect of anesthesia and surgery. There are several studies for prevention and treatment of PONV. The purpose of this study is to investigate the effects of midazolam on PONV in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy. It is thought that midazolam effects chemoreceptor trigger zone.ASA I-II, 62 patients aged 18-65 years scheduled for laparoscopic cholecystectomy were included in the study. The patients were randomly divided into two groups. While the patients in the midazolam group (group M, n = 29) were given intravenously 0.04 mcg kg-1 midazolam 15 minutes before the end of surgery, 3 mL of 0.9% NaCl was administered to the patients in the placebo group (group P, n = 33). Induction was performed with 5 mg kg-1 thiopental sodium, 0.6 mg kg-1 rocuronium and 2 mcg kg-1 fentanyl in all patients. Anesthesia was maintained with 50% O2 + 50% N2O and sevoflurane 2-3%. The patients were ventilated mechanically with a tidal volume of 7 mL kg-1 and the frequency 14 min-1. In order to provide postoperative analgesia, intramuscularly diclofenac sodium was administered to all patients before the surgery.After extubation, the patients were evaluated for the incidence of postoperative nausea and vomiting in various time periods during the first 24 hours. The results of two groups were compared statistically.