Gaziantep il merkezinde 7 - 8 yaş çocuklarda astım bronşiale ve allerjik hastalıklar prevalansı ile risk faktörleri araştırılması
The prevalance of asthma and allergic diseas, and risk factors among 7-8 years old school children in gaziantep area
  1. Tez No: 271668
  2. Yazar: MEHMET FATİH PALALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN KÜÇÜKOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de astım bronşiale ve diğer allerjik hastalıkların prevalansı gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Gaziantep il merkezinde astım broşiale ve diğer allerjik hastalıkların sıklığını ve risk faktörlerini tanımlamaktır.Çalışma ISAAC Faz I protokolü kullanılarak, 2010 yılı Ocak ve Aralık aylarında, yaşları 7 - 8 arası değişen 1877 Gaziantep şehir merkezindeki okul çağı çocuğu ile yapılmıştır. Gaziantep evrenini temsil etmek üzere randomize belirlenen 11 ilköğretim okulu seçildi. Çalışmaya alınan çocukların 913 (% 51.4)'ü erkek, 964 (% 48.6)'sı kızdı.Bu çalışmada; herhangi bir zamanda hışıltılı solunum sıklığı % 28.3, son 12 ayda hışıltılı solunum sıklığı % 11.6, doktor tanılı astım bronşiale sıklığı % 7.0 bulundu.Çalışmamızda herhangi bir zamanda allerjik rinit yakınması olanların sıklığı % 30.0, son 12 ayda allerjik rinit yakınması olanların sıklığı % 24.0, son 12 ayda allerjik rinokonjuktivit sıklığı % 11.2, doktor tanılı allerjik rinit sıklığı % 13.2 olarak bulundu.Çalışmamızda son 6 ayda gelip-giden kaşıntılı döküntüsü olanların sıklığı % 11.2 ve doktor tanılı atopik dermatit sıklığı ise % 4.6 olarak bulundu.Çalışmamızda astım bronşiale için en önemli risk faktörlerinin; ailede allerjik hastalık ve evde küf olması ve ilk 2 yıl zatüree geçirmek olduğu saptandı. Allerjik rinit için en önemli risk faktörlerinin; ailede allerjik hastalık olması ve evde küf varlığı olması saptandı. Atopik dermatit için ise en önemli risk faktörlerinin; ailede allerjik hastalık olması ve yaşamın ilk 7 yılının ilçe merkezinde geçirilmesi olduğu saptandı.Sonuç olarak; çalışmamızın saptadığı bu veriler ışığında astım bronşiale ve diğer allerjik hastalıkların, şehrimizde ki çocuklar için önemli bir hastalık grubu olduğunu ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
The prevelance of asthma and the other allergic diseases increase in our country as worldwide by the day. The aim of this study is to determine the prevalence and risk factors of asthma and other allergic disorders in Gaziantep city.The study was performed with 1877 school children aged between 7-8 years from January to December 2010 in Gaziantep city using the ISAAC phase 1 protocol. Eleven primary school was selected randomizely to represent Gaziantep universal. 913 (51.4 %) children was boy and 964 (48.6%) was girl.In this study; the prevalance of ever wheezing was % 28.3, current wheezing was % 11.6 and doctor diagnosed asthma was % 7.0.In our study; the prevalance of cumulative allergic rhinitis was % 30.0, current allergic rhinitis was % 24.0, current allergic rhinoconjuctivitis was 11.2, doctor diagnosed allergic rhinitis was % 13,2.In our study; prevelance of current itchy rash was % 11.2 and doctor diagnosed atopic dermatitis was % 4,6.In our study we established allergic disease history in family, presence of mould and history of pneumonia at first 2 age as an important risk factors for asthma. Allergic diseases history in family and presence of mould at home were established the most important risk factors for allergic rhinitis.Allergic disease history in family and living the first 7 years in county borough were established he most important risk factors for atopic dermatitis.In conclusion we have stated that asthma and the other allergic diseases were serious morbidity for children in our country under the data of established in this study.