Mediasten ışınlaması yapılan akciğer kanserli olgularda oral glutamin desteğinin özofagusa olan etkileri (Gözlem çalışması)
The relation of oral glutamine supplementation with treatment-related oesaphagus side effects in lung cancer patients undergoing thoracic radiotherapy
  1. Tez No: 271669
  2. Yazar: GÜL KANYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE AKMANSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Akciğer kanserinde torasik RT' nin asıl amacı tümöre yeterli etkinlikteki dozu uygularken komşu normal dokuları kabul edilebilir oranlarda korumak ve böylece teröpatik oranı en üst düzeyde tutmaktır. Tedaviye bağlı gelişen akut radyasyon özofajiti gbi komplikasyonlar ciddi morbiditeye sebep olurlarken aynı zamanda beklenmedik şekilde tedaviye ara verilmesine de neden olmaktadırlar. Bu durum hastaların yaşam kalitesinin bozulmasına yol açtığı gibi tümör kontrolünün azalmasına ve yaşam süresi oranlarının kısalmasına sebep olmaktadır. Daha etkin tedavi biçimi olan RT ve kemoterapinin birlikte kullanımı ile bu yan ekinin insidansı ve şiddeti de artmaktadır. Bu etkiyi en aza indirgemek amacıyla üç boyutlu konformal RT teknikleri ya da yoğunluk ayarlı RT teknikleri kullanılsa dahi özafagusun tedavi hedefinin çok yakınında olması nedeniyle bu yan etki etkin bir şekilde önlenememektedir. Bu nedenle esas stratejiler akut radyasyon özofajitinin kontrolünde etkili olabilecek radyoprotektör ajanların kullanımına yönelik olmaya başlamıştır.Kanser hastalarında kaslardan sürekli olarak glutamin deplesyonu olmaktadır, bu durum kansere bağlı kaşekside anahtar role sahiptir. Akut radyasyon özofajiti ve buna bağlı bulantı, kusma, ağrı, disfaji ve odynojaji normal doku toleransını daha da bozmaktadır. Bu nedenle Glutamin desteği ile torasik RT' ye bağlı gelişen yan etkilerin azalacağı ve akut radyasyon özofajitinin azalacağı düşünülmüştür.Biz, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde küratif amaçlı tedavi ettiğimiz 32 akciğer kanseri tanılı hastayı eş zamanlı ya da tek başına RT ile tedavi ederken hastaların tedaviye bağlı yan etkilerini takip ettik. Bu çalışmadaki esas amacımız torasik RT uygulanan hastalarda oral glutaminin akut radyasyon özofajiti gelişimi ve kilo kaybını önlemedeki etkinliğini değerlendirmektir. İkincil amacımız ise özofajit gelişiminde klinik (serum immünolojik parametreleri ve özafagus sintigrafisi gibi) ve dozimetrik (DVH gibi) parametrelerin rolünü değerlendirmektir. Glutamin alan grupta özofajit şiddeti ve görülme süresi, kilo kaybı, serum sitokin seviyeleri ve özafagus transit zamanları istatistiksel anlamlı olacak şekilde almayan gruptan daha düşük bulunmuştur. Glutamin inflamasyonu baskılaması nedeniyle hem hastalığa hem de tedaviye bağlı gelişen toksisiteyi anlamlı şekilde azaltmıştır.Sonuç olarak, bu çalışmanın sonuçları akciğer kanseri tanısıyla definitif RT uygulanan hastalarda oral glutamin kullanımı ile akut radyasyon özofajit şiddet ve insidansı ile kilo kaybının azaldığını göstermektedir. Bu sonuçlar hastaların hayat kalitelerine olumlu yönde katkıda bulunacaktır. Bu nedenle akciğer kanseri tanısı ile definitif RT uygulanacak hastalara glutamin desteği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of thoracic radiotherapy (TRT) in lung carcinoma is to maximize the therapeutic ratio in order to deliver an effective dose to the tumor while maintaining an acceptable dose to the neighboring normal tissues. However, complications such as acute radiation-induced esophagitis (ARIE) may cause significant morbidity and unplanned treatment delays, These issues may reduce tumor control and survival rates, as well as the patients? quality of life (QOL). The use of more effective regimens combining concomitant radiation and chemotherapy has resulted in increased incidence and severity of this toxicity. To lessen this effect, doses to the esophagus have been minimized by the use of three-dimensional conformal radiotherapy (3D-CRT) or intensity-modulated radiotherapy, but toxicity could not be effectively avoided because the proximity of the esophagus target tumor volumes precludes that possibility. Therefore, the primary strategies in controlling ARIE currently revolve around identifying an effective radioprotective agent. In cancer patients, there is a tendency for progressive depletion of glutamine from muscle, which is a key factor in cancer-induced cachexia. ARIE and related complications such as nausea, vomiting, pain, dysphagia, or odynophagiamay furtherworsen the tolerance of normal tissues to radiation. Therefore, it is reasonable to assume that glutamine supplementation may be beneficial in prevention of ARIE and related complications in patients undergoing TRT. This evidence suggests a selective radioprotective role for glutamine, so that, thirty-two patients with lung cancer that thoracic radiotherapy applied alone or concurrent with chemotherapy in Gazi University Medicine School Radiation Oncology Department with curative purposes were fallowed throughout the radiotherapy as regards the side effects of the treatments. The primary objective of the current study was to prospectively evaluate the efficacy of oral glutamine use in the prevention of ARIE and weight loss in lung cancer patients during TRT. Our second objective was to determine the predictive role of clinical (such as; serum immunological parameters and oesophageal transit time) and dosimetric parameters in terms of ARIE incidence and severity. When the toxicity grade, weiğht loss, serum cytokine levels and oesophageal transit time were compared between the group receiving glutamine and group not receiving glutamine, statistically significant improvement was found. Glutamine supress the inflammation related to the disease and treatment and reduce toxicity with statistical significanceIn conclusion, the results of this study suggest a beneficial role for oral glutamine use in prevention and/or delay of ARIE incidence and severity, as well as weight loss in lung cancer patients treated with definitive RT. These findings may potentially contribute positively on treatment results and QOL in patients treated with intensive regimens. Therefore, glutamine can be recommended for patients with lung cancer that receive RT.