Kronik bel ve boyun ağrısı olan üniversite öğrencilerinin depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesi düzeyleri
Depression,amksiety and quality of life at university students who have chronic back and neck pain
  1. Tez No: 271678
  2. Yazar: ZEHRA TEZVARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDAL İZBIRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
GİRİŞ: Kronik bel ve boyun ağrısı olan genç erişkinde depresyon, anksiyeteve yaşam kalitesi düzeyleri ile ilgili çalışma literatürde kısıtlıdır.METOD: Bu çalışma vaka-kontrol niteliğinde bir çalışmadır. YeditepeÜniversitesi Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Diş HekimliğiFakültesi öğrencileri arasında duyuru ile kronik bel ve boyun ağrısı olan öğrencilerdavet edildi ve dahil etme kriterlerine göre 110 kişilik vaka grubu seçildi. Aynıöğrenciler arasından kronik bel ve boyun ağrısı olmayan 110 öğrenciden de kontrolgrubu oluşturuldu. Öğrencilere araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografikanket ve Beck depresyon envanteri,STAI1,STAI2,SF36 ölçekleri uygulanmıştır.BULGULAR: Katılımcıların ortalama yaşı 20.55+-1.40 ve %63.2 sikadındır. Çalışma grubunda yaşam kalitesi alt ölçeklerinden vitalite ve mental sağlıkarasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Diğer alt ölçeklerin hepsinde kontrolgrubundan anlamlı derecede düşük skorlar bulunmuştur. Çalışma grubunda kontrolgrubuna göre anksiyete puanları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Çalışmagrubunda kontrol grubuna göre Beck depresyon puanları anlamlı yüksekbulunmuştur.TARTIŞMA VE SONUÇ: Çalışmamızda diğer yaş gruplarında olduğu gibigenç erişkinde de kronik ağrı depresyon birlikteliği doğrulanmıştır.Yine kronikağrının yaşam kalitesini etkilediği sonucuna varılmıştır.Ağrı tedavisi yanındadepresyon tedavisinin de yapılması hem ağrı tedavisine yanıtı etkileyecek hem deyaşam kalitesini düzeltecektir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: There is limited number of study in literature regardingdepression, anxiety and quality of life in Young adults with chronic low back andneck pain.METHOD: This is a case-control study. Students who have chronic lowback and neck pain from Yeditepe University School of Medicine, Faculty ofPharmacy, Faculty of Law and Faculty of Dentistry were invited by announcementand a case study group of 110 students were selected according to the inclusioncriteria. Another 110 students who don?t have chronic low back and neck pain wereselected to form the control group.Demographic questionnaire prepared by the researcher, beck depressioninventory, STAI1, STAI2, SF36 scales were applied to the students.FINDINGS: The mean age of participants 20.55 plus/minus1.40 and %63.2are women. Within the workgroup, no significant difference was found betweenvitality and mental health which are sub scales of quality of life. All other sub scales,were found significantly lower than the control group. At work group, no significantdifference was found between anxiety scores compared to control group. At workgroup, back depression scores were found siginicantly high compared to controlgroup.DISCUSSION AND RESULT: In our study, likewise in other age groups,the coexistence of depression and chronic pain was verified. Moreover, it wasconcluded that chronic pain affects the quality of life. Depression treatment to becarried out along with pain treatment will affect the response to pain treatment andalso will improve the quality of life.