Davranım bozukluğu tanısıı alan ergenlerde tanının sürekliliği, klinik gidişi ve ilişkili faktörlerin araştırılması
Research of diagnostic stability, clinical prognosis and related factors in adolescent diagnosed with conduct disorder
- Tez No: 282332
- Danışmanlar: UZMAN AHMET TÜRKCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Psikiyatri hastanelerinde yatarak tedavi gören ergen hastalarla yapılan takip çalışmalarının en önemli amacı yetişkinliğe geçişte tanının devamlılığının belirlenmesidir. Bu çalışmada yatış gerektirecek şiddette davranım bozukluğu olan ergenlerin; ortalama iki yıl sonra tekrar değerlendirmeye alınarak psikiyatrik tanılarının değişkenliği ve tanı değişikliği ile ilişkili faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Böylelikle ileride psikotik bozukluk ya da duygudurum bozukluğu gibi işlevselliği belirgin derecede etkileyen ve süreğenleşme eğilimi gösteren psikiyatrik bozukluklar geliştirmek açısından risk faktörlerinin saptanması sağlanabilir. Bu çalışmanın sonucunda davranım bozukluğu tanısı alan ergenlerin takibinde ve tercih edilen tedavide yol gösterici verilere ulaşılacağı düşünülmektedir.Yöntem: Çalışma 2006-2009 yılları arasında Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Ergen ve Genç Erişkin (13. Psikiyatri) Servisinde Davranım Bozukluğu tanısı ile taburcu edilen ergenlerle yapıldı. Olgular SCID I, SCID II uygulanarak tanının sürekliliği açısından tekrar değerlendirildi. Tanının sürekliliği ve klinik gidiş üzerine etkisi olabilecek durumların saptanması amacıyla hazırlanmış sosyodemografik veri formu ve Çocukluk Örselenme Yaşantıları Ölçeği, Wender-Utah Derecelendirme Ölçeği, Erişkin Bağlanma Biçemi Ölçeği uygulandı. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Davranım Bozukluğuna eşlik etme sıklığının yüksek olması nedeniyle Erişkin DEB/DEHB tanı ve değerlendirme envanteri verildi.Bulgular: Çalışmaya katılan 35 olguda, duygudurum bozukluklarından tanı alma oranı %22.9, psikotik bozukluklardan tanı alma oranı %14.4, madde kullanımı ile ilişkili bozukluklardan tanı alma oranı %25.7, anksiyete bozukluklarından tanı alma oranı %25.7, uyum bozukluğu tanısı alma oranı %11.4 bulundu. Olguların kişilik bozukluğu tanısı alma oranları ise; borderline kişilik bozukluğu %31.5, antisosyal kişilik bozukluğu %28.5, histrionik kişilik bozukluğu %14.3, pasif agresif kişilik bozukluğu %8.6 , bağımlı kişilik bozukluğu %5.8, kaçıngan kişilik bozukluğu %2.9, kendine zarar veren (self defeating) kişilik bozukluğu %2.9, şizotipal kişilik bozukluğu %2.9 idi.Sonuç: Davranım bozukluğu tanısı ile taburcu olan ergenlerin, ortalama 28.6±11.8 ay sonra tekrar yapılan klinik değerlendirmesinde Bipolar Bozukluk ve Psikotik Bozuklar gibi süreğenleşme eğilimi gösteren ve işlevselliği olumsuz etkiyen tanı gruplarından %37.2 oranında tanı aldıkları saptanmıştır. Bu çocuklarda borderline kişilik bozukluğu %31.5, antisosyal kişilik bozukluğu ise %28.5 oranında saptanmıştır. Yatış sayısı ve poliklinik başvuru sayısının çokluğu bipolar bozukluk ve psikotik bozukluk tanısı ile, düşük DEHB puanları psikotik bozukluk tanısı ile, cinsel travma öyküsü borderline kişilik bozukluğu ile, erken başlangıç ise antisosyal kişilik bozukluğu ile ilişkili bulunmuştur. Sonuç olarak; bu bulguların davranım bozukluğunun gidişatının değerlendirilmesi ve tedavisinin planlanmasında yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The most important aim of the follow-up studies on adolescents treated in psychiatric inpatient services is the identification of the persistence of the disorder in adulthood. Psychiatric diagnostic stability and the factors related to diagnostic stability in adolescents with severe conduct disorder that required hospitalization who were evaluated after an average of two years from hospitalization, was aimed in this study. Thus identification of the risk factors associated with future psychiatric disorders that cause a significant functional impairment and have a tendency to become chronic like psychotic disorders or mood disorders achieved. It is thought that instructions in the choice of treatment and during the follow-up of adolescents diagnosed with conduct disorder will be attained.Method: The study is conducted with adolescents that have been discharged from the Adolescent and Young Adult (13th Psychiatry) Service of Bakırköy Mental Health and Nervous Disorders Hospital with the diagnosis of Conduct Disorder between the years 2006-2009. The subjects were reevaluated for the persistence of the diagnosis with SCID I and SCID II. In order to detect conditions that may affect the diagnostic stability and clinical course, a sociodemographic data form and Childhood Trauma Questionnaire, Wender-Utah Rating Scale, Adult Attachment Style Scale were administered. As comorbidity of Attention Deficit Hyperactivity Disorder with Conduct Disorder is high, Adult ADD/ADHD diagnosis and evaluation inventory were also administered.Findings: In 35 subjects that participated the study, the rate of a diagnosis of a mood disorders was found to be 22.9%, psychotic disorders was found to be 14.4%, substance-use related disorders was found to be 25.7%, anxiety disorders was found to be 25.7%, adjustment disorders was found to be 11.4%. The rate of personality disorders in subjects were: borderline personality disorder, 31.5%; antisocial personality disorder, 28.5%; histrionic personality disorder, 14.3%; passive-aggressive personality disorder, 8.6%; dependent personality disorder, 5.8%; avoidant personality disorder, 2.9%; self defeating personality disorder, 2.9%; schizotypal personality disorder, 2.9%.Results: In the clinical evaluation that was repeated after an average of 28.6±11.8 months in adolescents that were discharged with the diagnosis of conduct disorder, they were found to have a diagnostic category that tended to become chronic and affect the functioning negatively like Bipolar Disorder and Psychotic Disorder at a rate of 37.2%. In these adolescents the rate of borderline personality disorder was detected to be 31.5% and antisocial personality disorder was detected to be 28.5%. Higher number of hospitalizations and outpatient references was found to associated with bipolar disorder and psychotic disorder, lower ADHD scores with psychotic disorder, sexual trauma with borderline personality disorder, earlier onset with antisocial personality disorder. In conclusion, it is though that these findings will be instructing the evaluation of the course and treatment planning of conduct disorder.