Preterm bebeklerde ilk mekonyum çıkış zamanı, mekonyum pasaj süresine etki eden prenetal, natal ve postnatal faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 271697
- Danışmanlar: DR. SULTAN KAVUNCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: İlk mekonyum çıkış ve mekonyum pasaj süresi pretermyenidoğanlarda term olanlara göre gecikir. Mekonyum çıkış zamanı ve pasaj süresiile ilişkili olarak preterm ve term bebekler üzerinde yeterli sayıda karşılaştırmalıçalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada preterm bebeklerde ilk mekonyum çıkış zamanıve mekonyum pasaj süresine etki eden prenatal, natal ve postnatal faktörlerinincelenmesi amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Hastanemizde doğan antenatal takipli, metabolik hastalığıve/veya gastrointestinal sistem anomalisi olmayan ve başka ünitelerenakledilmeyen tüm bebekler çalışmaya alındı. Olgular gebelik haftalarına göre 3gruba (?32 GH, 33?37 GH, ?37 GH) ayrılarak risk faktörleri belirlendi. Mekonyum ilkçıkış zamanı ve mekonyum pasaj süreleri karşılaştırıldı. Pasaj süresi gecikenbebeklerde risk faktörlerinin varlığına göre istatistiksel karşılaştırma yapıldı.Bulgular: Toplam 1628 bebek 3 gruba ayrılarak incelendi. Grup 1, 2 ve 3 desırayla 31, 69 preterm ve 1528 term bebek vardı. İlk mekonyum çıkış zamanına göregruplar karşılaştırıldığında; ilk 24 saat içinde grup 1'de %51 (16/31), grup 2'de %81(56/69) ve grup 3'te %97 (1481/1528) bebek; ilk 48 saat içinde ise grup 1'de %74(23/31), grup 2'de %97 (67/69) ve grup 3'te ise %99,7 (1523/1528) bebekmekonyum yapmıştı. 48 saatten sonra mekonyum çıkışı grup 1'de %25, grup 2'de%2 ve grup 3'te %0,3 bebekte izlendi.
Özet (Çeviri)
Meconium is delayed in preterm infants compared to term infants. Howeverthe difference in duration of meconium passage until transition to normal stools hasnever been assessed comparably in preterm and term infants. In this study, weaimed to evaluate the time of first meconium passage; prenatal, natal and postnatalfactors affecting the duration of first meconium passage time in preterms.Methods: All infants born in our hospital with gestational age (GA) 23?42weeks and without metabolical, congenital diseases or gastrointestinal disorders,were included. Infants were divided into three groups: Group 1: GA ?32 weeks;group 2: GA between 33 and 37 weeks; group 3: GA between ?37 weeks (termnewborn).Findings: Total 1628 infants were divided into 3 groups. Group 1, 2 and 3consisted of 31, 69 preterm infants and 1528 term infants respectively.Whencompared according to the duration of first meconium passage, within in the first24 hours in group 1, 51% (16/31), in group 2, 81% (56/69) and in group 3, 97%(1481/1528) ; within the first 48 hours, in group 1, 74% (23/31), in group 2, 97%(67/69) and in group 3 99,7% (1523/1528), of the newborns had meconium. Theratio of newborns who had first passage of meconium after 48 hours was 25% ingroup 1, 2% in group 2 and 0,3% in group 3.