İlk Trimester'de servikal kollajen değerlerinin fizyolojik değişimi
- Tez No: 271696
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AmaçServiks dokusu, biyomekanik özellikleri sağlayan ba?lıca kollajenden zengin bir ekstraselüler matriks içermektedir. Normal gebelik sırasında, serviksin biyomekanik sağlamlığı kollajen tarafından sağlanır. Bu çalı?ma, gebeliğin ilk trimesterinde fizyolojik kollajen deği?imlerini ve ya? ve parite ile ili?kilerini göstermektedir.Materyal - Metod?lk trimester gebelik kaybı ve benign jinekolojik sebeplerle kliniğimize ba?vuran, gebe ve gebe olmayan 59 sağlıklı hastaya servikal biyopsi uygulandı. Birinci trimesterda bulunan (ortalama ya?:28.2) 45 hasta, gebelik haftalarına göre 3 gruba ayrıldı (9. hafta). Biyokimyasal ölçüm yapılarak kollajen miktarı (?g OHP/mg kuru doku) hesaplandı. Bunun için, Switzer?in tanımladığı ?ekilde serviks dokusunda Hidroksiprolin (OHP) ölçümü yapıldı. Son olarak, kollajen miktarının, ya? ve parite ile deği?imi ara?tırıldı.BulgularKontrol grubu ile kar?ıla?tırıldığında (24.48±12.87), kollajen miktarı, ilk trimester gebelik grubunda (13.06±4.17) daha dü?ük olarak bulundu (p=0.0001). Ek olarak, veriler gestasyonel haftalara göre düzenlendiğinde, kontrol grubu ile 9. hafta grubunun (11.16±4.39) değerleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede dü?ük bulunmu?tur (p=0.0001). ?lk trimester grubunun sonuçları ayrıca ya? ve pariteye görede kar?ıla?tırılmı?tır. Lineer regresyon analizlerinin sonucuna göre, kollajen ya?la artmakta ve parite ile azalmaktadır.SonuçÇalı?mamız sonucunda, serviksin kollajen içeriğinin, gebeliğin ilk trimesterinden itibaren azalmaya ba?ladığını tespit ettik. Buna göre gebeliğin 7. haftasından itibaren kollajen seviyeleri dü?meye ba?lamaktadır. Önceki literatür bilgisi ile uyumlu ?ekilde kollajen değerlerinin ya?la birlikte arttığını ve parite ile azaldığını tespit ettik. Bu sonuçlar bize, ilk trimesterda servikste kollajen seviyesinde önemli deği?imler gerçekle?tiğini göstermektedir.Anahtar kelimelerKollajen, serviks, birinci trimester, hidroksiprolin
Özet (Çeviri)
ObjectiveThe cervical tissue consists mainly of an extracellular matrix (ECM) rich in collagen; important fort the biomechanical properties. During normal gestation, the biomechanical strength of the cervix is determined by the collagen concentration. This study demonstrates the normal physiological changes of cervical collagen in first trimester of gestation and its relation with age and parity.MethodsCervical punch biopsies were obtained from 59 healty pregnant and non-pregnant women, who was admitted to our clinic because of first trimester miscarriage and benign gynecological conditions. According to their gestational weeks, 45 first trimester pregnant women (median age=28.2) were divided into 3 groups (9 weeks). Biochemical testing was performed and collagen quantity (as ?g OHP/mg dry weight) was determined. Hydroxyproline (OHP) was measured in cervix tissue by the method of Switzer. Finally, the results of collagen and its relation with age and parity was investigated.ResultsCollagen quantity was lower in the first trimester pregnant women group (13.06±4.17) compared with the control group (24.48±12.87) (p=0.0001). Moreover, when data were adjusted for gestational weeks, no difference in collagen quantity was found between 9 weeks (11.16±4.39) groups were statistically lower compared with the control group (p=0.0001). Furthermore, the results of first trimester pregnancy group were evaluated for age and parity. Lineer regression analyses shows that collagen increases with age and decreases with parity.ConclusionsOur study shows that, the collagen content of cervix started to decrease as early as first trimester of gestation. We observed that, from the beginning of 7th gestational week, cervical collagen starts to decrease. In accordance with the literature knowledge, collagen quantity increases with age and with regard to parity. These results show that significant changes were seen in concentration of cervical collagen during first trimester of pregnancy.KeywordsCollagen, cervix, first trimester, hydroxyproline