Doğumun üçüncü evresinin yönetiminde aktif ve mikst yönetimin kariılaştırılması
- Tez No: 271702
- Danışmanlar: DR. H.CEMAL ARK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ObjectiveTo compare the effects of active versus mixed management on postpartum haemorrhage and other maternal parameters of the third stage of labour.MethodsA total of 654 women with documented singleton pregnancies that applied to our labour unit were randomly assigned to two groups between October 2009 and June 2010. The active management group received 10 units of oxytocin intramuscularly immediately after delivery of the fetus, late cord clamping and controlled cord traction. The mixed management group received 10 units of oxytocin after spontenous delivery of the placenta and late cord clamping.Main Outcome MeasuresThe primary outcome was the drop in haemoglobin of 3 gr/dL or more between admission and post-delivery assessment. Secondary outcomes were the drop in haemoglobin between 2-3 gr/dL, change in haemoglobin and haemotocrit, duration of the third stage of labour, the need for additional uterotonic agents, uterin atony, blood transfusion, manual removal of the placenta, surgical evacuation of retained products of conception and prolonged third stage of labour.ResultsThe mean post-partum haemoglobin concentration was significantly higher in active management group than in mixed management group. The mean duration of the third stage of labour was significantly shorter in active management group than in mixed management group. No significant difference was found in the two groups with regard to demographic characteristics, the drop in haemoglobin of 3 gr/dL or more, the drop in haemoglobin between 2-3 gr/dL, the need for extra uterotonic agents, uterin atony, blood transfusion, manual removal of the placenta, surgical evacuation of retained products of conception and prolonged third stage of labour.ConclusionIn our study, there was no difference between active and mixed management in terms of severe postpartum haemorrhage and postpartum haemorrhage. Considering the practicability of mixed management we concluded that it may be an alternative to manage the third stage of labour.
Özet (Çeviri)
AmaçDoğumun üçüncü evresinde aktif ve mikst yönetimin postpartum kanama ve diğer maternal parametreler üzerinde etkilerini karşılaştırmak.YöntemEkim 2009 ile Haziran 2010 tarihleri arasında doğum ünitemize başvuran 654 tekil gebelik olgusu randomize olarak iki gruba ayrıldı. Aktif yönetim grubundaki gebelere fetusun doğumunu takriben 10 ünite intramuskuler oksitosin, geç kord klempleme ve kontrollü kord traksiyonu uygulandı. Mikst yönetim grubundaki gebelere plasentanın kendiliğinden ayrılmasını takriben 10 ünite intramuskuler oksitosin ve geç kord klempleme uygulandı.Değerlendirilen ParametrelerDoğum sonrasında hemoglobinde 3 gr/dL?den fazla düşme, primer sonuç olarak değerlendirildi. Sekonder sonuçlar; hemoglobinde 2-3 gr/dL arasında düşme, hemoglobin ve hematokrit değişikliği, üçüncü evrenin süresi, ilave uterotonik kullanımı, uterus atonisi, kan transfüzyonu, elle halas, uterin küretaj ve uzamış üçüncü evre idi.BulgularOrtalama postpartum hemoglobin konsantrasyonu, aktif yönetim grubunda anlamlı şekilde yüksek olarak izlendi. Ortalama üçüncü evre süresi, aktif yönetim grubunda mikst yönetim grubuna göre anlamlı şekilde kısa idi. İki grup arasında demografik özellikler, hemoglobinde 3 gr/dL?den fazla düşme, hemoglobinde 2-3 gr/dL arasında düşme, ilave uterotonik kullanımı, uterus atonisi, kan transfüzyonu, elle halas ve uterin küretaj açısından fark izlenmedi.SonuçÇalışmamızda aktif ve mikst yönetim arasında şiddetli postpartum kanama ve postpartum kanama açısından fark izlenmemiştir. Uygulamada daha pratik olması göz önünde bulundurulduğunda, mikst yönetimin, doğumun üçüncü evresi için bir alternatif olabileceğini düşünmekteyiz.