Postpartum kanama tedavisinde rektal misoprostol uygulamasının etkinliğinin intra musküler oksitosin ve metilergonovinle karşılaştırılması
- Tez No: 138758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÇEPNİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışma doğumun üçüncü evresinin yönetiminde rektal misoprostol kullanımının, standart oksitosin ve metil ergonovin uygulamasıyla karşılaştırılarak, rektal misoprostol uygulamasının etkinliğini araştırmak üzere istanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalında 1.1.2002- 31.6.2002 tarileri arasında prospektif olarak randomize kontrollü biçimde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya alınma kriterlerine uyan olgular onarlı gruplar halinde blok randomizasyonla iki gruba ayrılmıştır. Doğumun 2. evresi sonuçlandıktan sonra umblikal kordonun klemplenmesi ile eş zamanlı olarak, 1. gruba intrarektal 400 ug misoprostol yerleştirilerek ve intravenöz 500 cc serum fizyolojik (100 cc/saat infüzyon hızında) başlanmıştır; 2. gruba intramüsküler oksitosin 10U ve 0.2 mg metilergonovin injeksiyonu yapılarak intravenöz 500 cc serum fizyolojik (100 cc/saat infüzyon hızında) başlanmıştır. Misoprostol uygulanan grupta 49 ve oksitosin ve metilergonovin uygulanan grupta 48 olgu çalışma kriterlerini tamamlayarak postpartum kanama miktarları ölçülmüş ve kan sayımı ile anemi insidansı araştırılmıştır. İstatistiksel analizlerde Ki- kare, Ficher's Exact test, Student-t test ve pearson korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is designed as a randomized- controlled fashion to investigate the efficacy of rectal misoprostol to prevent postpartum hemorrhage with comparison to the standard regimen with oxytocin and metil ergonovine. It was perfomed prospectively between 1.1.2002-31.6.2002 in İstanbul University Cerrahpaşa School of Medicine, Obstetrics and Gynecology Department. The cases fullfilling the criteria for the study admission divided into study and control groups in a block randomization scheme. The patients were administered 400 (j,g rectal misoprostol and % 0.9 saline solution (100 cc/h infusion rate) intravenously in the study group as soon as the umblical cord was clamped. In the control group, 10 U oxytocin and 0.2 metilergonovin was given intramuscularly and % 0.9 saline solution intravenously (standard regimen for prevention of postpartum hemorrhage). The study group formed of 49 patients and 48 patients served as controls. The amount of bleeding was measured and the changes in the blood count parameters were investigated. Statistical analysis was achieved using chi-square, Fischer's exact test, Student t-test and Pearson correlation analysis. PO.05 was accepted as statistically significant. The total amount of bleeding was measured to be more and the decrease in the Hgb values was more prominent (1.28±0.73 g/dl vsl.75±0.73, p0.05).