Doğumun üçüncü evresinin aktif yönetiminde plasental yatağınboşaltılmasının peripatum ve postpatum etkileri
  1. Tez No: 656020
  2. Yazar: CANAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AŞICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ Tüm toplumlarda anne ölümlerinin sebeplerine bakıldığı zaman, postpartum hemoraji ilk sıralarda yer almaktadır. Biz bu çalışmamızda peripartum ve postpartum kanama miktarını azaltmayı hedefleyerek, kan kaybına bağlı komplikasyonları önlemeyi planladık. Doğumun üçüncü evresinde kordon drenajının peripartum ve postpartum etkilerini karşılaştırdık. Doğumun üçüncü evresinin aktif yöntiminde kord drenajı sağlanarak, plasental yatağın boşaltılmasının, plasentanın ayrılma süresine, postpartum kanama miktarına ve buna bağlı doğum sonu transfüzyon ihtiyacına etkilerini inceledik. MATERYAL METOD Çalışma Mart 2013 – Kasım 2013 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniğinde yapılmıştır. Çalışmada doğumun üçüncü evresinin aktif olarak yönetildiği grupta 205 olgu ve kontrol grubunda 206 olgu olmak üzere toplam 411 olgu incelenmiştir. Tüm olguların yaş, gravite, parite, abort, doğumdaki gebelik haftası, eşlik eden hastalıklar, doğum öncesi hemogram ve hematokrit değerleri, trombosit sayısı, koagülasyon parametreleri, doğum zamanı, plasentanın ayrılma zamanı, plasenta retansiyonu, kord drenajı, epizyotomi varlığı, ek uterotonik kullanımı, doğum sonrası hemogram ve hematokrit değerleri, trombosit sayısı, kan transfüzyon ihtiyacı, hastanede kalış süresi değerlendirildi ve istatiksel olarak karşılaştırıldı. Fetal sonuçlardan da doğum ağırlığı, APGAR, yoğun bakım ihtiyacı, sarılık, solunum sıkıntısı, mekonyum aspirasyonu ve sepsis değerlendirilerek karşılaştırıldı. BULGULAR Doğumun üçüncü evresinin aktif yönetildiği kordon drenajı yapılarak plasental yatağın boşaltıldığı grupta plasentanın ayrılma süresi, doğum sonu kanama miktarı ve kan transfüzyon ihtiyacı kontrol gruba göre istatistiksel olarak daha az bulunmuştur. SONUÇ Yaptığımız çalışmada elde edilen veriler göstermektedir ki doğumun üçüncü evresinin aktif olarak yönetildiği, kordon drenajının yapıldığı hastalarda, plasentanın ayrılma süresi kısalmış, doğum sonu kan kaybı miktarı azalmış ve doğum sonu transfüzyon ihtiyacı azalmıştır. Tüm bunlar göz önüne alınarak doğumun üçüncü evresinin aktif yönetiminde kordon drenajı yapılmasının peripartum ve postpartum etkileri incelendiğinde, bu yöntemin uygulanmasının doğumun üçüncü evresinin pasif yönetimine göre daha uygun olduğu bulunmuştur. .Sonuçların doğrulanması adına daha geniş hasta popülasyonlarını içeren prospektif randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AIM When we look at the causes of maternal mortality in all societies postpartum hemorrhage is located in the first row. The aim of the study is to assess the effects of cord drainage methods on peripartum and postpartum hemorrhage and maternal-perinatal complications of the third stage of labor. Secondary; to assess the effect of placental cord drainage on peripartum and postpartum parameters and to clarify the safety of this method regarding to postpartum hemorrhage, retained placenta, incidence of manual removal of placenta, and the need for blood transfusion during the active management of the third stage of labor. MATERIAL-METHODS The study was carried at the Sisli Hamidiye Etfal Research and Trainig Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology between March 2013 and November 2013 with 411 pregnant patients. The active management group was constituted of 205 patients and control group was 206 patients.The groups are compared to each other in terms of age, parity, abortion, gestational age, concomitant medical diseases, antepartum hemoglobin, hematocrit, platelet count, coagulation parameters, duration of labour, placental delivery time, retained placenta, cord drainage, presence of episiotomy, the use of uterotonic drugs, postpartum hemoglobin, hematocrit, platelet counts, blood transfusion and duration of hospitalization. The fetal outcome parameters were birth weight, APGAR score, intensive care unit (ICU), sepsis and meconium aspiration. RESULTS Postpartum hemorrhage, need for a blood transfusion and duration of placental delivery were statistically lower in the placental cord drainage group compared to controls. CONCLUSION Our results showed that the active management of the third stage of labor with cord drainage shortens placental delivery time and decreases the incidence of postpartum hemorrhage and the need for blood transfusion. According to this active management with cord drainage is superior to expectant management in terms of blood loss, postpartum hemorrhage and other serious complications of the third stage of labor. Further studies with larger patient numbers are needed to confirm these findings.