Primipar gebelerde doğum ağrısı yönetiminde dansın etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of dance on the management of labor pain of primiparous pregnancy
- Tez No: 691885
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Primipar gebelerde doğum ağrısının yönetiminde dansın etkisinin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yürütülen bu çalışma Ocak 2020-Şubat 2021 tarihleri arasında özel bir hastane grubuna doğum yapmak üzere gelen primipar gebelerle planlanmıştır. %95 güç ve %5 hata payı ile yapılan G-Power analizine göre her gruptan en az 28 kişi olmak üzere planlanan çalışma 30 vaka, 30 kontrol grubu olmak üzere 60 gebe ile yürütülmüştür. Yazılı ve sözlü onam alındıktan sonra vaka grubundaki gebelere dans hareketleri öğretilmiş, kontrol grubundaki gebelere rutin bakım uygulanmıştır. Doğumun aktif faz evresinde VAS kullanarak tüm gebelerin ağrı şiddeti ölçülmüştür. Vaka grubundaki gebelere doğum eylemi gerçekleşene kadar 30 dakika arayla pelvis çaplarını genişleten hareketlerle dans ettirilmiştir. Dans süresi gebeye bırakılarak yapılan her hareketin bir dakika boyunca tekrarlanması sağlanmıştır. Tüm gebelerin saatlik vajinal muayene bulguları ve ağrı şiddetleri kayıt altına alınmıştır. Kontrol grubunda bulunan gebelere rutin bakım haricinde bir uygulama yapılmamıştır. Grupların VAS ortalamalarının karşılaştırılmasında; 2., 3. ve 4. saat sonunda vaka grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0,05) üçüncü saatin sonunda vaka grubundaki 10 gebenin, kontrol grubundaki 5 gebenin; 4. saatin sonunda ise vaka grubundaki toplam 29 gebenin, kontrol grubundaki toplam 22 gebenin doğum yaptığı görülmüştür. Sonuç olarak doğum ağrısının yönetiminde dansın kullanılması etkili bir yöntemdir. Doğumun daha kısa sürede gerçekleşmesine yardımcı olmuştur ve kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of dance in the management of labor pain in primiparous pregnant women.It planned with primiparous pregnant women who came to a private hospital group to give birth between January 2020 and February 2021. According to the G-Power analysis performed with 95% power and 5% margin of error, the study, which was planned to include at least 28 people from each group, was carried out with 60 pregnant women, 30 cases and 30 control groups. After obtaining written and verbal consent, dance moves were taught to the pregnant women in the case group, and routine care was applied to the pregnant women in the control group. Pain severity of all pregnant women was measured using VAS during the active phase of labor. The pregnant women in the case group were made to dance with movements that expanded their pelvis diameters at 30-minute intervals until labor took place. The dance duration was left to the pregnant and each movement was repeated for one minute. Vaginal examination findings and pain intensity of all pregnant women were recorded every hour. No application was made to the pregnant women in the control group other than routine care. In the comparison of the VAS averages of the groups; At the end of the 2nd, 3rd and 4th hours, a statistically significant difference was found in the case group compared to the control group (p0.05), at the end of the third hour, 10 pregnant women in the case group and 5 pregnant women in the control group; At the end of the 4th hour, 29 pregnant women in the case group and 22 pregnant women in the control group gave birth. As a result, the use of dance is an effective method in the management of labor pain. It has helped birth to occur in a shorter time and is recommended to be used.