Akut serebral infarktta MR perfüzyon bulguları ve penumbra değerlendirilmesinde kullanılan perfüzyon parametreleri
The MR perfusion findings in the cerebral ischemia and the reliable perfusion maps for identifying peunumbra
- Tez No: 271719
- Danışmanlar: PROF. DR. M.CEM CALLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı serebral iskemi sonrası erken tanı ve tedavide MR perfüzyonunönemini vurgulamak ve peunumbra belirlenmesinde güvenilir perfüzyon haritalarınıtartışmaktır.Gereç ve Yöntem: Serebrovasküler olay tanısı ile Radyoloji anabilim dalına gönderilen vebeyin MR incelemede akut infarkt saptanan 20 hastaya 1.5 T MR cihazı (Magnetom Vision,Siemens, Erlangen, Almanya ) ile standart kafa sargısı ile DSK görüntüleme yapıldı.Kontrastlı perfüzyon incelemede 0,1mmol/kg Gadolinium 3ml/sn injeksiyon hızıyla bolusinfüzyon şeklinde verildi. T2* relaksasyon zamanındaki değişiklikleri gözlemlemek adınaMultishot EPI görüntüleme yapıldı.Postprosesing aşamasında DSK perfüzyon parametrelerive fonksiyon haritaları çıkarılarak değerlendirildi. Perfüzyon haritaları ile difüzyon ağırlıklıgörüntüleme görsel olarak karşılaştırılarak penumbra varlığı saptandı.Bulgular:Hastaların %80'ninde infarkt alanında karşı hemisfere göre CBV ve CBF azalmakta iken%10'luk kesimde karşı hemisfere göre fark saptanmadı. %5'lik bir kesimde ise kanakımındaki artış dikkat çekici bulundu. Bu durum beynin otoregulasyonu açısından anlamlıolarak yorumlandı.Beklenildiği üzere %90'lık bir grupta kontrast geçiş zamanı ve pikzamanında uzama izlendi. Difüzyon ve perfüzyon haritalarının karşılaştırılmasında ise MTTve TTP haritalarına göre 4, CBF haritasına göre 3 ve CBV haritasına göre ise 1 hastadapenumbra saptandı.Sonuç:Akut iskemik inmenin erken tanısı ve tedavisi hastanın yaşam kalitesini belirgin bir biçimdeetkilemektedir. Perfüzyon MRG'nin kullanılması akut infarkt tanı ve tedavisinde yol göstericiolmaktadır. Penumbra dinamik bir dokudur, varlığının erken dönemde saptanabilmesi vetedavisi hastanın prognozunu belirlemektedir. Penumbra varlığının saptanmasında engüvenilir perfüzyon haritası hala tartışmalı olup bu konuda daha çok araştırma yapılmalıdır.Yapılan araştırmalara ve kendi yaptığımız çalışmaya göre TTP ve MTT haritaları kullanılaraksaptanan penumbra alanının daha geniş olduğu göze çarpmaktadır.Bu durum şiddetli arteriyeloklüziv değişiklikte iskemik penumbranın benign oligemiye sekonder daha abartılıgörünümüne bağlıdır.Son infarkt alanının gösterilmesinde literatüre göre en güvenilir haritalarrCBV ve rCBF haritalarıdır. Bizim bulgularımız da bu yöndedir.
Özet (Çeviri)
Objective :In this trial, our objective is to emphasize the importance of the MR perfusion in the early diagnosis and therapy of cerebral ischemia and to discuss the reliable perfusion maps for identifying peunumbra.Methodology:Participants of this trial have been selected among patients who applied Ege University Radiology departmant with cerebrovascular event and had an acute infarct which was diagnosed by MR. Among 20 of these patients, DSC imaging with 1.5 T MR Magnetom Vision, Siemens, Erlangen, Germany ) was performed with standart head bandage. At contrast perfusion imaging a bolus of 0,1mmol/kg Gadolinium was injected by a speed of 3ml/sec. Multishot EPI imaging was performed for determining the changes at T2* relaxation time. The DSC perfusion parametres and function maps were obtained and eveluated at thepostprocessing stage. The precence of penumbra was diagnosed by comparing the perfusionmaps with difusion images.Findings:The 80 percent of the patients had a lesser degree of CBV and CBF at the infarcted area then contrary hemisphere but at 10 percent of the patients there was no difference with contrary hemisphere. The 5 percent of the patients had an remarkable blood flow increase. This was thought to be cause of the important role of the brain´s autoregulation function. There was an expected delay at 90 percent of the patients in contrast passing time and peak time.By comparing the diffusion with perfusion maps, the penumbra was diagnosed at 4 patients by MTT and TTP maps, at 3 patients by CBF map and at 1 patient by CBV mapResults:The early diagnosis and evaluation of acute ischemic stroke, improves the patients quality of life. The perfusion MR has a pathfinder role in the diagnosis and therapy of acute infarct. Penumbra is a dynamic tissue and the treatment after the early identfying of the penumbra, defines the patients prognosis. The most reliable perfusion map for determining the penumbra is controversial and much more trials are need to be done about this subject. According to recent trials and our investigation, the penumbra area is seem to be larger which is determinedby using the TTP and MTT maps. This condition is due to the exaggerated appearance of the ischemic penumbra secondary to the benign olygemia with severe arterial occlusive changes. In the literature the most reliable maps are rCBV and rCBF maps for demonstrating the last infarct area and our findings are also in the same way.