Myokard infarktüslü hastalarda PON1 ve CETP polimorfizmleri ve paraoksonaz enzim aktivitesinin araştırılması
Investigation of PON1 and CETP polymorphisms and paraoxonase enzyme activity in patients with myocardial infarction
  1. Tez No: 271731
  2. Yazar: VEFA YANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Myokard infarktüsü (MI), koroner damarların aterosklerozuna bağlı lokal iskemiile meydana gelen ve sınırlı bir alanda gelişen myokard nekrozudur. Tüm dünyada,özellikle endüstrileşmiş toplumlarda en önemli morbidite ve mortalite sebebidir.MI gelişimine neden olan, ateroskleroza karşı HDL'nin koruyucu bir roloynadığı bilinmektedir. Ancak HDL'nin bu koruyucu etkiyi nasıl yaptığı hala araştırmakonusudur. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, aterosklerozun başlangıcı veilerlemesinde LDL'nin oksidatif modifikasyonun merkezi rol oynadığı ve bumodifikasyona karşı HDL'nin koruyucu etki gösterdiği rapor edilmiştir. HDL'nin buantioksidan aktivitesinin, yapısında bulunan paraoksonaz (PON) enzimine bağlı olduğudüşünülmektedir. Serum PON1 aktivitesi, çeşitli popülasyon gruplarının arasında vekendi içinde geniş varyasyonlar gösterir. PON1 aktivitesi kısmen genetik olarak tayinedilir.HDL'nin serumdaki düzeyini belirleyen faktörlerden birisi de Kolesteril-estertransfer proteinidir (CETP). CETP aktivitesinin çevresel ve genetik faktörlerdenetkilendiği ve HDL-K konsantrasyonu ile ters orantılı olduğu birçok çalışmada tesbitedilmiştir.Bu çalışmada MI tanısı almış 100 hasta ve 100 kontrol ile HDL'ninaterosklerozdan koruyucu etkisi ile ilgili olarak, PON1 192 R/Q gen polimorfizmi,CETP Taq1B gen polimorfizmi ve PON1 enzim aktivitesinin araştırılmasıamaçlanmıştır.Sonuç olarak CETP Taq1B polimorfizmi ile MI arasında istatistiksel olarakanlamlı bir fark tesbit (p>0.05) edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Myocardial infarction (MI) is myocardial necrosis that occurs due to localischemia related to atherosclerosis of coronary vessels and that develops in a definitearea. It is the most important cause of morbidity and mortality worldwide, particularlyin industrialized societies.It is known that HDL plays a protective role against atherosclerosis, whichcauses the development of MI. However, it is still research subject how HDL performsthis protective effect. In studies performed in recent years, it has been reported that theoxidative modification of LDL plays central role in the beginning and progression ofatherosclerosis and that HDL shows protective effect against this modification. It isconsidered that this antioxidant activity of HDL depends on paraoxonase (PON)enzyme that exists in its structure. Serum PON1 activity reveals wide variations amongvarious population groups and within itself. PON1 activity is determined partly bygenetics. Cholesteryl-ester transfer protein (CETP) is one of factors determining theserum level of HDL. In many studies, it has been confirmed that CETP activity isaffected by environmental and genetic factors and is inversely proportional to HDL-Cconcentration.In this study, with 100 control subjects and 100 patients who are diagnosed withMI, it has been planned to investigate PON1 192 R/Q gene polymorphism, CETPTaq1B gene polymorphism, and PON1 enzyme activity in connection with theprotective effect of HDL against atherosclerosis.In conclusion, a statistically significant difference has not been detected betweenCETP Taq1B polymorphism and MI (p>0.05).