Management information systems and an implementation in Türkiye
  1. Tez No: 27174
  2. Yazar: TAYFUN AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZİ İNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZETÇE Bu çalışmanın amacı, dünyada ve Türkiye'de Yönetim Bilişim Sistemlerinin (YBS) zayıf ve güçlü yanlarının araştırılması ve gerçekten tamamen yürütülebileceğinin mümkün olup olmadığının incelenmesiydi. Dikkatinizi, şirketlerinde etkin konumda bulunan yöneticilerin cesaretini kıran, YBS konusunda sıklıkla yinelenen hatalara ve çokça karşılaşılan meydan okuyan noktalara çekmek istedim. Tez, YBS, Bilişim Sistemleri Yönetimi ve Örgütsel Bilişim Sistemleri konusunda altyapı çalışması ihtiva ediyor. Sonra endüstri mühendisliği açısından Üretim Bilişim Sistemleri inceleniyor. YBS modellemesinin tamamlanmasını izleyen adım, TELERKO Kablo ve Plastik Sanayi A.Ş. için üretime yönelik bir YBS modelinin sunulmasıdır. Model ortaya konduktan sonraki aşama yazılımın seçilmesidir. Bu noktadan sonra YBS'nin yerleştirilmesinde karşılaşılan temel zorluklar ve bunları aşma yöntemleri açıklanıyor. Ancak okuyucuların ilgisini konu üzerinde yoğunlaştırmak için, konular üzerinde yorumlar yapmaktan da kaçınmadım. Pazarlama ve üretim alanlarına ilişkin YBS model örnekleri verdim. Üretim modeli çok ayrıntılı, çünkü Türkiye'de YBS'nin yıldızının parlayacağı alanın üretim olduğunu düşünüyorum. Bunun nedeni bu alanda faaliyette bulunan firmaların YBS bütçelerinin bulunmasının yamsıra MRP ve YBS 'ne gereksinimleri olması. İnterpro'nun 1994 yılı için hazırladığı Bilgisayar Sektörü Araştırmasına göre; Türkiye'deki bilişim harcamalarının %8'lik bölümünün YBS 'ne ayrılmış bulunuyor. Araştırmaya göre, eğer tarihimizden kaynaklanan, disiplinlere karşı gelişmiş olan ulusal ve sosyal elverişsizliğimizin üstesinden gelebilirsek; sistem kurmakta daha kolayca başarılı olabiliriz. Böylece yüksek kaliteli ürünleri mantıklı fiyatlara mal edip, ulusça zenginleşebiliriz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objectives of this research were to investigate the strengths and weaknesses of MIS, and propose a manufacturing model for a Turkish company. I wanted to attract attention on some very frequently repeated faults, and very frequently seen challenges which discourages the managers in the effective points of the companies. The thesis includes the background study for MIS, Information Systems Management, Organizational Information Systems. Then from the industrial engineering point of view Manufacturing Information Systems study comes. Having completed MIS modeling, a proposal for a real manufacturing MIS/MRP II model is made for TELERKO Cable and Plastics Industries Co. Inc. Following the setting of the model comes the selection of the software. Then the common challenges of setting an MIS and the ways to overcome them are explained. Usually comments are made in all subjects thinking that; this can make the study interesting for the readers. I have given examples of MIS models from marketing and manufacturing areas. Manufacturing model is very detailed, because I believe that MIS can begin being popular from the manufacturing area in Türkiye. The reason is; the companies on this area need MIS and MRP, besides they have a budget for MIS. According to înterpro 1994 Computer Sector Research, 8% of the expenditures for computing belongs to MIS in Türkiye. According to the study, if we can overcome our national and social unavailability for disciplines, coming from the history; then we can easily succeed in forming systems. And increase our wealth by producing high quality goods at reasonable prices.