Reanimasyon kliniğinde izlenen travma hastalarında sağkalıma etki eden faktörlerin araştırılması
Resuscitation of trauma patients treated in the Trauma Score in the Clinical and Clinical Evaluation of Relationship with Survival Parameters
  1. Tez No: 271754
  2. Yazar: SEYMEN NEMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY DEMİRAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Biz çalışmamızda 2009 yılında yoğun bakımımızda tedavi görmüş bulunan travma hastalarında, retrospektif bir tarama gerçekleştirerek, çeşitli parametreler ile ISS, TRISS,RTS,APACHE II skorlarını mortalite öngörüsü ve katkısı için birbirleri ile kıyaslayıp değerlendirdik.Toplam 72 hasta dosyası tarandı.62 tanesi değerlendirmeye alındı.Skorlar hesaplanıp, yaş, cinsiyet, bazı biyokimya parametreleri,(SGOT, SGPT, Üre, Kreatinin, Sodyum ,Potasyum) Arteriyel kan gazı değerleri, toraks dreni olup olmaması, arter kanülü olup olmaması, santral kateter olup olmaması, akut böbrek yetmezliği olup olmaması, varsa eşlik eden hastalıklar, sepsis gelişimi olup olmaması, operasyon varsa acil olup olmadığı, dialize alınıp alınmama, kalp atım hızı, kan basıncı, Lökosit değeri, CVP değeri kaydedildi.Değerlere Spearman Rho testi ve Mantel-Cox regresyon analizi uygulandı. p > 0.05 anlamsız ilişki, p < 0.05 ise anlamlı ilişki olarak yorumlandı.Toplam 62 hastada ISS RTS TRISS ve 61 hastada APACHE II skoru hesaplandı.Tüm hastalar için, ISS, RTS, TRISS ve APACHE II skorunun mortalite beklenti tahmini anlamlı, ölen hastalarda TRISS ve APACHE II skoru ileri derecede anlamlı, RTS bunlara göre biraz daha az anlamlı, ISS ise anlamsız bulundu. Mortalite ile ilişkide, cinsiyetler arasında anlamlı fark bulunmazken, tüm gruplar için yaş faktörünün de mortaliteye katkı açısından anlam taşımadığı saptandı. Santral kateter ile mortalite ilişkisi anlamlıydı. Toraks dreni ile mortalite ilişkisi anlamsız bulundu. Hemodializ uygulaması ile mortalite ilişkisi anlamsız bulundu. Arter kanülü kullanılarak yapılan invazif monitörizasyon uygulaması ile mortalite ilişkisi anlamsız bulundu. Sepsis gelişimi , mortalite ile anlamlı oranda ilişkiliydi.Akut böbrek yetmezliği gelişimi ile mortalite arasında anlamlı ilişki bulundu.Sistemik bir hastalığı (Hipertansiyon, Diabet, Hiperlipidemi, Pnömoni, Astım ve Depresyon rahatsızlıklarının birine sahip) olan ve olmayan hasta grupları arasında, mortalite açısından anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Our study content was, the intensive care research we had been treated in trauma patients of 2009, a retrospective screening by performing a variety of parameters with the ISS, TRISS, RTS, APACHE II scores and mortality prediction and help each other for comparison .Totally 72 patient folders had been researched.62 of them were evaluated. Scores are calculated and also, age, sex, some biochemical parameters (SGOT, SGPT, urea, creatinine, sodium, potassium), arterial blood gas values, chest drain whether there?s or either the arterial cannula and the absence or presence of central catheter and the absence of acute renal failure and the situations; If there?s underlying diseases, sepsis development the surgery history or not. Any emergency whether the dialysis is received and not being taken, heart rate, blood pressure, WBC values, CVP values are also recorded. Spearman Rho test and Mantel-Cox regression analysis was performed on the values.