Anestezi yoğun bakıma yatan genel cerrahi hastalarında mortalite ile ilişkili faktörlerin araştırılması
Investigation of factors related to mortality in general surgery patients admitted to anesthesia intensive care
  1. Tez No: 896145
  2. Yazar: TOLGA GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHTAR SİNAN ERSİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Genel Cerrahi, Anesthesiology and Reanimation, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Yoğun bakım üniteleri (YBÜ), hayati fonksiyonların devamı için destek ünitelerinin kullanıldığı, ileri sağlık problemleri olan hastaların takip ve tedavi edildiği özel birimlerdir. Genel cerrahide gerçekleştirilen büyük ve özelleşmiş ameliyatlar sonrası veya akut mezenter iskemi, intraabdominal sepsis, şiddetli pankreatit ve travma gibi durumlarda hastaların 3. basamak yoğun bakımda izlenmesi gerekmektedir. Çalışmamızda, hastanemizin genel cerrahi kliniğinde tedavi edilen ve takibinde 3. basamak yoğun bakım ihtiyacı gelişen cerrahi hastaların klinik özelliklerini ve yoğun bakıma yatış anındaki biyokimyasal ve klinik parametrelerin mortaliteyi öngörmedeki etkisini incelemek ve mortalite oranlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Ocak 2018 - Aralık 2023 arasında Ege Üniversitesi Genel Cerrahi Kliniği'nden Anestezi Yoğun Bakım Ünitesi'ne transfer edilen 231 hasta üzerinde yapıldı. Solid organ nakilli hastalar ve
Özet (Çeviri)
Aim: Intensive Care Units (ICUs) are specialized units where patients with advanced health problems are monitored and treated, utilizing support units to maintain vital functions. After major and specialized surgeries in general surgery, or in cases such as acute mesenteric ischemia, intra-abdominal sepsis, severe pancreatitis, and trauma, patients need to be monitored in tertiary care ICUs. In our study, we aimed to examine the clinical characteristics of surgical patients treated in our hospital's general surgery clinic who subsequently required tertiary care ICU, to assess the impact of biochemical and clinical parameters at the time of ICU admission on predicting mortality, and to evaluate mortality rates. Materials and Methods: The study was conducted on 231 patients who were transferred from the General Surgery Clinic to the Anesthesia Intensive Care Unit at Ege University between January 2018 and December 2023. Patients with solid organ transplants and those under 18 years of age were excluded from the study. Demographic data, clinical and laboratory parameters, and SOFA and APACHE II scores of the patients were documented retrospectively from archive records. Patients were divided into two groups as mortal and non-mortal, and all parameters were analyzed. Results: Of the patients included in the study, 90 (39%) were female and 141 (61%) were male. While 150 (64.9%) patients had a mortal outcome during hospitalization, 81 (35.1%) were discharged.