Omurilik felçlilerde psikiatrik semptomlar ve bakım veren yükü
Psychiatric symptoms and caregiver burden in patients with spinal cord injury
  1. Tez No: 271759
  2. Yazar: ÜNAL ALTINOK
  3. Danışmanlar: DR. MURAT İLHAN ATAGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Omurilik Felcinin (OF) bedensel işlev kayıpları yanı sıra tıbbi ve sosyal sonuçları vardır. Bu yeni duruma uyum, hastalar ve yakınlarında depresyon ve anksiyete bozukluklarını gibi psikiyatrik süreçleri içerir. Tıbbi sorunların yanında psikiyatrik süreçler de hastaları ve bakım verenlerini (BV) etkileyebilir. Bu araştırmada OF'li hastaların yaşadıkları psikiyatrik sorunların ve bunların bakım veren (BV) yükü ile ilişkisinin araştırılması hedeflenmiştir.Katılımcılar ve Metod: Araştırmaya 18 yaş üstü, 77 edinsel OF'li hasta alındı. Premorbid psikiyatrik hastalık, ek merkezi sinir sistem hastalığı ve profesyonel bakım alan hastalar dışlandı. Hastalara sosyodemografik veri formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Anksiyete Envanteri (BAE) ve Klinisyen Tarafından Uygulanan Travma Sonrası Stres Bozukluğu Ölçeği (CAPS); BV'lere ise sosyodemografik veri formu BDE ve Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği (ZBYÖ) uygulandı. Katılımcılar akut ve kronik olmak üzere iki gruba ayrılarak analiz edildi.Sonuçlar: BV'lerin % 80.3'ü kadındı ve tamamına yakını birinci derece akrabalardan oluşmaktaydı. BV'lerin % 44.7'sininde orta ve ağır derecede yük tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Spinal cord injury (SPI) may bring medical and social consequences to gather with loss of limb functions. Adaptaion to this novel state may include psychiatric processes such as depression or anxiety disorders. Psychiatric processes may effect patients and care givers (CG) besides medical problems. It is aimed to investigate psychiatric problems of patients with SPI and their relationship between CG burden within the cultural construct of our country.Methods: Seventy seven patients with acquired SPI were recruited. Patients under the age of 18 and congenital SPI?s were excluded. Sociodemographic data form, Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI) and Clinician Administered Post Traumatic Stress Scale (CAPS) were given to patients and a sociodemographic data form, Zarit Care Giver Burden Scale and BDI were given to CGs. Participants were divided into acute and chronic groups before the analysis.Results: Almost all of the CGs were first degree relatives of the patients and % 80.3 of CGs were women. % 37.7 of the CGs had moderate or severe burden.