Karaciğer nakli vericilerinde postoperatif ağrı kontrolünde epidural blok ve paravertabral bloğun karşılaştırılması
The compare of the thoracal epidural vs paravertebral blockade on the relief of postoperative pain in donor hepatectomy
- Tez No: 271775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN İLKSEN TOPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Karaciğer nakli vericilerinde epidural blok ve paravertebral bloğun postoperatif ağrı kontrolündeki etkinliklerini karşılaştırmak.Gereç ve Yöntem: Karaciğer vericisi olmayı ve ağrı kontrolü için paravertebral veya epidural kateter yerleştirilmesini kabul eden, 18-60 yaş arası, ASA 1-2, 50 hasta dahil edildi. Olgular kapalı zarf yöntemi ile T6-8 düzeyinden paravertebral blok uygulanan olgular (Grup 1) ve epidural blok uygulanan (Grup 2) olgular olarak iki eşit gruba ayrıldı. Olgular operasyondan sonraki 24 saat boyunca, postoperatif ağrı düzeyleri, vital bulgular, sedasyon skorları, hasta memnuniyet düzeyleri, mobilizasyon, ek analjezik ihtiyacı, işleme bağlı yan etkiler açısından karşılaştırıldı.Bulgular: Postoperatif 2. ve 4.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare of the thoracal epidural vs paravertebral blockade on the relief of postoperative pain in donor hepatectomy.Methods: 50 patients, aged 18-60 years, ASA I-II undergoing donor hepatectomy operation were enrolled in this study. Patients were randomly allocated into two groups of 25 patients each at the level of T6-8 (Group 1, paravertebral analgesia; and Group 2, epidural analgesia). Postoperative pain, vital signs, sedation score, overall patients? satisfaction, rescue analgesic requirements and side effects were evaluated for 24 hours after surgery.Results: The Group 1 patients had a significantly higher postoperative pain scores than those patients in the group 2 at 2nd and 4th hour postoperatively.