Canlı karaciğer vericilerinin cerrahi girişim sonrası yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of life quality after surgical intervention ofliving liver donors
  1. Tez No: 834668
  2. Yazar: MEHTAP ALİŞAN SÜLE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TULUHA AYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırma, canlı karaciğer vericilerinin cerrahi girişim sonrası yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma evrenini, Şubat 2020-Ocak 2022 tarihleri arasında Memorial Hastanesi-Şişli Organ Nakli Merkezi'nde canlı karaciğer vericisi olanlar, örneklemini ise örneklem seçim kriterlerini karşılayan, canlı karaciğer vericisi olan 30 kişi oluşturdu. Araştırma öncesinde, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Sosyal ve Beşeri Bilimler Etik Kurulu'ndan, araştırmanın yapıldığı kurumdan ve canlı vericilerden izin alındı. Veriler,“Canlı Verici Tanıtım Formu”,“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve“Sayısal Ağrı Ölçeği”kullanılarak 4 aşamada toplandı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılarak yapıldı. Araştırmaya katılan 30 canlı vericinin yaş ortalamasının 32,73±10,10 olduğu, %53,3'ünün kadın, %66,7'sinin evli ve %46,7 ilköğretim mezunu olduğu saptandı. Cerrahi işlem sonrası canlı vericilerin %26,7'sinin cerrahi işlem ile ilgili sorun yaşadığı, en çok yaşanan sorunun yara yeri enfeksiyonu olduğu saptandı. İşlem sonrası hastanede yatış süresi ortalama 13,13±4,81 gün olduğu, canlı vericilerin %50'sinin çocuğu için canlı verici olduğu, alıcının sağlık durumlarını %76,7'sinin iyi olarak değerlendirdiği, canlı karaciğer vericilerini en çok etkileyen durumun ise %16,7 oranla alıcı ile olan ilişkiler olduğu belirlendi. Ameliyat öncesi dönem, ameliyat sonrası 1. ay, 3. ay ve 6.
Özet (Çeviri)
The research was conducted descriptively to evaluate the quality of life of living liver donors after surgical intervention. The population of the research consisted of living liver donors at Memorial Hospital-Şişli Organ Transplant Center between February 2020 and January 2022, and the sample consisted of 30 people who were living liver donors meeting the sample selection criteria. Prior to the research, permission were obtained from the Istanbul University-Cerrahpaşa Social and Human Sciences Ethics Committee, from the institution where the research was conducted, and from the living donors. The data were collected in using the“Living Donor Identification Form”,“SF-36 Quality of Life Scale”and“Numerical Pain Scale”. While evaluating the results obtained in the study, statistical analyses were performed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program in a computer environment. The mean age of the 30 living liver donors participating in the study was 32.73±10.10 years, 53.3% were women, 66.7% were married, and 46.7% had graduated from primary education. It was determined that 26.7% of the living donors had problems related to surgical intervention in the postoperative period, and the most common problem was wound infection. The average hospital stay after the procedure was 13.13±4.81 days, and 50% of the living donors were donate for their children, 76.7% of the recipients evaluated their health status as good, it was determined that the most affecting situation for living liver donors was relationship with the recipient with a rate of 16.7%.