Meta analizinin veteriner hekimlikte uygulanması
Application of meta analysis in veterinary medicine
  1. Tez No: 271792
  2. Yazar: ENDER ÇARKUNGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT EDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Meta analizi birçok bilimde yaygın olarak kullanılan, araştırma bulgularını derleyen ve özetleyen önemli bir yöntemdir. Aynı amaçla yapılmış çok sayıda bağımsız çalışmanın sonuçlarını birleştirdiği için günümüzde oldukça ilgi görmektedir.Bu çalışmada, 1997- 2008 yılları arasında sürekli aydınlatmaya karşı kesintili aydınlatmanın kullanılmasının Broylerlerde (etlik piliç) canlı ağırlığa etkisini araştırmak için yapılmış nicel çalışmaların sonuçlarının meta analizi ile birleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu yöntemle her bir çalışmaya ait etki büyüklüklerinin tutarlı tahminlerinin hesaplanması ve bunların birleştirilmesi planlanmıştır.Meta analize toplam 5893 birim içeren 11 çalışma katılmış ve elde edilen etki büyüklükleri kesintili ve sürekli aydınlatma tipleri arasında karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Meta analysis is a highly valuable method to review and summarize research literature and is widely used in many sciences. It is highly interesting at the present time because of combining the results of the large numbers of independent studies carried out with the same aim.In this study, it is aimed to combine the results of quantitive studies that is made between 1997-2008 to investigate the effect on body weight using intermittent lighting to continuous lighting by meta analysis in Broilers. By this method, it is proposed to calculate consistent estimation of all study effect sizes and combine them.11 studies including 5893 units were participated to meta analysis and obtained effect sizes were compared between intermittent and continuous lighting types.