4 hafta süre ile tüketilen kefirin uzun süreli submaksimal egzersiz sonrası bağışıklık sistemi üzerine olan etkisi
Effect of 4-week kefir consuming on immune system after a long period of submaksimal exercise
  1. Tez No: 271793
  2. Yazar: CANAN AYSABAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER ŞEMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma; 4 hafta süre ile tüketilen kefirin uzun süreli submaksimal egzersiz sonrası bağışıklık sistemi üzerine olan etkisini incelemek üzere yapılmıştır. Çalışmaya orta düzeyde antrenmanlı 21 erkek denek gönüllü katılmıştır. Denekler rastgele kefir grubu, yoğurt grubu, kontrol grubu olarak üç gruba ayrılmıştır. Sporcuların maksimal VO2 kapasiteleri Bruce Test Protokolü ile belirlenmiştir. 1 haftalık dinlenme sonrası sporcular laboratuarda maksimal VO2 `nin % 60' ına denk gelen koşu hızı ve kalp atımında submaksimal şiddette 90 dakika egzersiz yapmışlardır. Egzersiz öncesi, sonrası ve egzersizden 1 saat sonrasında kan alımı yapılarak bağışıklık hücreleri IgA, IgM, IgG, Lökosit, Nötrofil, Lenfosit, Monosit Eozinofil, Bazofil miktarına bakılmıştır. 4 hafta boyunca kefir grubu iki eşit miktara bölünmüş 500ml kefiri her gün oral yoldan almışlardır. 4 haftanın sonunda submaksimal egzersiz tekrarlanmıştır, egzersiz öncesi, sonrası ve 1 saatlik dinlenme döneminde kan alımı yapılarak bağışıklık hücreleri miktarında kefirin ne gibi değişikliklere yol açtığı belirlenmiştir. Sonuçlar SPSS paket programı ile değerlendirilmiştir. 4 haftalık kefir alımı uzun süreli submaksimal egzersiz sonunda, Kefir grubunda Lenfositler, Bazofiller ve Monositlerdeki artış miktarını azaltmıştır, IgA, IgM, IgG, Lökosit, Nötrofil, Eozinofil, düzeylerinde değişiklik bulunamamıştır (p>0,05). Yoğurt grubunda 4 hafta sonunda uzun süreli submaksimal şiddette yapılan koşu sonrası Eozinofil düzeyinde artış, Bazofil düzeyinde ise düşüş gözlenmiştir (p0,05). Sonuç olarak, bu bulguların ışığında, Kefir tüketiminin uzun süreli submaksimal koşu sonrası bağışıklık sisteminin bazı bileşenlerini desteklediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to examine effect of 4-week Kefir consuming on immune system after a long period of submaksimal exercise at intensity of 60% of MaxVO2. 21 moderate trained men participated in the study. Subjects were seperated in 3 groups randomly; 1- experimental group (Kefir), 2- control group, and 3- Plasebo group (yoghurt). MaxVO2 of subjects were determined by Bruce Treadmill Test Protocol. After 1-week of rest subjects performed a 90 min of running at an intensity of 60% of MaxVO2. Blood samples were drawn before and after exercise sessions. IgA, IgG, IgM, leucocyte, neutrophil, lymphocyte, monoccyte, eosinophil, basophil were analyzed in blood serum. After pre-test, subjects in experimental group consumed 500 ml of Kefir each day (2x250 ml) for 4-week. After 4 weeks, and 90 min of running tests were repeated and blood samples were drawn before and after exercise. Data were analyzed and evaluated by using SPSS Statistical Packet Program.In conclusion, after 4- week of Kefir consuming, increase in levels of lymphocytes, monocyte, basophil decreased in Kefir group. However, there was no significant difference in IgA, IgG, IgM, leucocyte, neutrophil, eosinophil, levels (p>0.05). It was found that there was a decrease in level of basophil and an incease in level of eosinophil in yogurt group during 90 min of submaximal running after 4-week of yogurt consuming. However there was no significant difference in levels of IgA, IgG, IgM, leucocyte, neutrophil, lymphocyte, monoccyte in yogurt group after for 4-week of yogurt consuming (p>0,05). According to the results of this study, it can be declared that Kefir consuming effected the immune systems parameters of subjects during long period of submaximal running by supporting some components of the immune system.