Süperior servikal gangliyonektomi uygulanan sıçanlarda trigeminal nükleus c-fos aktivitesinin ve mast hücre sayısı ve içeriklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 271794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Migren baş ağrısı, toplumsal maliyeti fazla olan ve etkili tedavilere gereksinim duyan en sık görülen ağrı sendromlarından birisidir. Dura mater sinirler tarafından yoğun bir şekilde innerve edilmiştir ve çok sayıda mast hücresi tarafından kuşatılmıştır. Trigeminal nositeptif aktivasyondan dolayı dura materde meydana gelen nörojenik inflamasyonun migren patofizyolojisinde rolü olduğu düşünülmektedir. Ayrıca migren sempatik yetmezlik ile de ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada, kısa süreli sempatektominin dura mater mast hücre sayısı ve trigeminal nukleustaki c-fos ekpresyonu üzerine etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Deneylerde 20 erkek sıçan kullanılmıştır. Birinci grup sempatektomize; anestezi altında boyun orta hat boyunca kesilerek sol süperior servikal sempatik gangliyon çıkarıldı. Anesteziden uyandıktan sonra sıçanlara kendi kafeslerinde beş gün boyunca yeterli yiyecek ve su verilerek takip edildi. İkinci grup sham opere; gangliyon ve sinirlere dokunuldu fakat çıkarılmadı. Üçüncü grup kontrol; hiçbir uygulama yapılmadı. Dördüncü grup, pozitif kontrol; c- fos ekspresyonunu indüklemek için iki farklı model kullanıldı. Birinci modelde nazal mukozaya % 5' lik 50 µl formalin uygulandı ve ikinci modelde 0,3 ml non-heparinize otolog kan tüberkülin şırınga ile bir dakika boyunca sisterna manga içine enjekte edildi (1 ml).Sıçanlar anestezi altında önce fosfat tampon (PBS) solüsyonu daha sonra da % 4' lük paraformaldehit kullanılarak intrakardiyak perfüze edildi. Dura mater toluidin mavisi ile boyandı ve beyin sapı c-fos için indirek immünohistokimyasal olarak işaretlendi. Verilere Kruskal-Wallis testi uygulandıktan sonra Dunn `un çoklu grup karşılaştırmaları testi kullanılarak istatistiksel analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Migraine headache is one of the most common pain syndromes, with high societal costs, still requiring more efficient treatments. Dura mater is densely innervated and invested by plenty of mast cells. Neurogenic inflammation in dura mater due to trigeminal nociceptive activation has been implicated for pathophysiology of migraine. Migraine is also associated with sympathetic insuffiency. In this study it is intended to investigate the effects of short-term sympathectomy on number of mast cells in dura mater and c-fos expression in trigeminal nucleus. In the experiments 20 male sıçans were used. Group 1 Sympathectomized: Under anaesthesia, left superior servical sympathetic ganglion removed via incision by center line at neck area. Rats recovered in individual cages with tap water and food available ad libitum for five days. Group 2 Sham: Ganglion and nerves were exposed but not dissected. Group 3 Control: No treatment was done. Group 4 Positive control: Two different models were used for inducing c-fos expression. One is 50 µl % 5 formalin applied to nasal mucosa, and second is otolog 0.3 ml of autologous non-heparinized blood was injected into the cisterna magna over about 1 min via a tuberculin syringe (1 ml).Under deep anaesthesia, rats were perfused intracardiacally with phosphate buffer saline (PBS), followed by 4% paraformaldehyde. Dura maters stained with toluidine blue, and brainstems were labelled by indirect immunohistochemistry for c-fos. Statistical analysis was performed using Kruskal-Wallis test followed by Dunn?s multiple comparison test.