Spina bifidalı çocuklarda üst ekstremite kuvvetlendirme eğitimi ve solunum egzersizlerinin solunum kapasitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Breathing exercises and upper extremity exercises' effect on pulmonary function parameters and quality of life in children with spina bifida
- Tez No: 271796
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY TARSUSLU ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Spina bifida (SB) teşhisli çocuklarda solunum egzersizi ve üst ekstremite kuvvetlendirme egzersizlerinin solunum fonksiyon parametreleri ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, Sakarya, Bolu, Düzce ve Kocaeli illerinde yaşayan yaşları 6-15 arasında değişen 44 SB'li çocuk katılmıştır. Çocuklar, 25'i çalışma, 19'u kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Çalışmanın başında çocukların demografik bilgileri alınmış, solunum fonksiyon testi, göğüs çevre ölçümü, kas testi ve kas kısalığı değerlendirmeleri, WeeFIM ile fonksiyonel bağımsızlık düzeyi ve CHQ ile sağlıkla ilgili yaşam kalitesi değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışma grubunda bulunan çocuklara, üst ekstremite kas kuvvetlendirme egzersizleri ve solunum egzersizlerini içeren bir tedavi programı uygulanmıştır. Program, 12 hafta boyunca, haftada 2 gün fizyoterapist eşliğinde, diğer günler de ev programı şeklinde uygulanmıştır. 12 hafta sonunda çalışma grubundaki çocuklarda uygulanan tedavi programı sonrasında aksillar, epigastrik ve subcostal bölgelerden yapılan göğüs çevre ölçümlerinde anlamlı bir artış kaydedilmiştir (p0,05). Çalışmanın sonunda, SB''li çocukların fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarına eklenen solunum egzersizleri ve üst ekstremite kuvvetlendirme egzersizlerinin solunum fonksiyonu ve fonksiyonel bağımsızlık üzerine bir etkisinin olduğu bulunmuştur. Bu egzersizlerin, SB'li çocuklarda ayrıntılı bir değerlendirme sonrasında tedavi programlarına eklenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate breathing exercises and upper extremity exercise?s effect on pulmonary function parameters and quality of life in children with SB. 44 children with SB ages between 6-15 years were included this study. They were living in Sakarya, Bolu, Düzce. Children were divided into 2 groups, the study group contained 25 and the control group contained 19 children. At the begining of the study demographic information was recorded, spirometric measurement was made, chest measurement was taken, muscle testing and muscle shortness assessment, functional independence status, health releated quality of life assessment were made. In study group, children with SB carried out a treatment programme that contains upper extremity strenghtening and breathing exercises. The programme performed for 12 weeks, 2 days per week with physical therapist and other days as a home programme. After 12 weeks, in study group children, at axillary, epigastric, subcostal region?s chest measurements were recorded significant improvements (p0,05). At the end of the study, breathing exercises and upper extremity strenghtening exercises that included children with SB?s physical therapy and rehabilitation programme, have beneficial effects on pulmonary functions and functional independence. To conclude that, these exercises should be added to the treatment programmes of the children with SB, after a detailed assessment.