Zihinsel Engelli Bireylerin Günlük Yaşam Aktiviteleri Modeli'ne göre bakım gereksinimlerinin karşılanmasında aileler ile işbirliğinin değerlendirilmesi
Assessment of Cooperation with Families in Meeting Care Requirements of Individuals with Mental Disabilities According to the Daily Life Activities Model
- Tez No: 271802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİME KÖŞGEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç: Bu çalışmada Günlük Yaşam Aktiviteleri Modeli (GYAM) kullanılarak zihinsel engelli birey (ZEB)'lere bakım veren ailelerin bakım gereksinimlerini karşılamada yaşadıkları sorunları saptamak, sorunlara yönelik hemşirelik girişimlerini planlamak, uygulamak ve değerlendirmek amaçlanmıştır.Yöntem: Çalışmaya Eylül 2008-Haziran 2009 tarihleri arasında adresleri doğrulanan ve ev ziyareti yapılmasını kabul eden, Eskişehir İli Tepebaşı Belediyesi'ne kayıtlı mahallelerde oturan 100 ZEB ailesi dahil edilmiştir. Çalışmada verilerin toplanması üç ev ziyareti biçiminde yapılmıştır. Birinci ev ziyaretinde; ZEB ve ailelerinin sosyo-demografik özelliklerini, ailelerin engellilik ile ilgili bilgi ve uygulamalarını ve de ZEB ve ailelerinin sorunlarını belirlemeye yönelik engelli yakın (EY)'larına anket formları uygulanmıştır. İkinci ev ziyaretinde ZEB ve ailelerinin bakım sorunlarına yönelik uygun hemşirelik girişimleri planlanarak ailelerin ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendirmeleri yapılmıştır. Üçüncü ev ziyaretinde ise bakım sorunlarına yönelik hemşirelik girişimleri uygulanan ailelerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde; Wilcoxen işaret testi, Mann-Whitney U testi ve Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the problems that the families which provide care for mentally disabled individuals (MDI) in fulfilling care requirements as well as to plan, practice and evaluate nursing initiatives oriented to such problems by using Activities of Daily Living Model (ADLM).Method: The study is conducted with 100 MDI families registered in Tepebaşı Municipality in Eskişehir, the addresses of which were confirmed between September 2008 and June 2009 and which accepted home visits. The data of the study were collected through three home visits to the each family. In the first visit, the survey forms were applied to the families of the disabled individuals in order to determine the socio-demographic characteristics of MDIs and their families, the knowledge and applications of the families about disablement as well as the problems of MDIs and their families. In the second home visit, the appropriate nursing initiatives oriented to the care problems of MDIs and their families were planned and the families were directed to the concerned institutions and organizations. The third home visit was paid in order to evaluate the families in which nursing initiatives about care problems were applied. In the assessment of the data obtained from the research, Wilcoxon signed-rank test, Mann-Whitney U test and Kruskall-Wallis H test were applied.