Koroner yavaş akımlı hastalarda endotel fonksiyonları ve ghrelin düzeyleri ile ilişkisi
Endothelial functions and their relation with ghrelin levels in patients with slow coronary flow
- Tez No: 271834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Koroner yavaş akım (KYA) fenomeni selektif koroner anjiyografi sırasında epikardiyal koroner arterlerde opak maddenin ilerlemesinde gecikme ile karakterizedir. KYA ile sıkça karşılaşılmasına karşın altta yatan mekanizma ve klinik önemi tam olarak netlik kazanmamıştır. Patogenezinde mikrovasküler endotelyal disfonksiyon ve ateroskleroz en muhtemel nedenler olarak kabul edilmektedir. KYA'lı hastalarda endotel fonksiyonlarının girişimsel olmayan yöntemlerle değerlendirilmesinde brakiyal arter akım aracılı dilatasyon (FMD) metodu yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ghrelin; mide ve ince bağırsak tarafından üretilen, 28 aminoasitli bir peptiddir. Ghrelinin sol ventrikül kontraksiyonu, koroner kan akımı, kalp hızı, sol ventrikül sistolik ve diyastolik basıncı, sol ventrikül disfonksiyonu, sol ventrikül remodelingi, iskemi ve reperfüzyon hasarı üzerine faydalı etkileri gösterilmiştir. Ghrelinin kardiyovasküler sistemdeki rolü hakkında birçok çalışma yapılmasına rağmen, koroner yavaş akım patogenezindeki yeri ve endotel fonksiyonları üzerindeki etkisi bilinmemektedir. Çalışmamızda koroner yavaş akımlı hastalarda FMD metodu ile endotel fonksiyonlarının değerlendirilmesi, plazma ghrelin düzeyleri ve ghrelin düzeyi ile TIMI kare sayısı ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Anjiografik olarak normal 25 hasta (Grup 1; 16 E, 9 K, yaş ort. 54.1±6.1) ile benzer risk profili ve demografik özelliklere sahip anjiyografik olarak normal koroner arter ile KYA saptanan 25 hasta (Grup 2; 14 E, 11 K, yaş ort. 54.9±7.1) çalışmaya dahil edildi. Grupların TIMI kare sayıları ölçüldü, FMD yöntemi ile endotel fonksiyonları değerlendirildi, plazma ghrelin düzeyleri ise ELISA yöntemi ile ölçüldü. Grup 2'de FMD yöntemi ile endotel disfonksiyonu gösterilmiş olup, iki grup arasında plazma ghrelin düzeyleri açısından fark saptanmadı.Sonuç olarak, bu bulgular KYA'lı hastalarda TIMI kare sayıları ve endotel fonksiyonlarının ghrelin ile ilişkisinin olmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The coronary slow flow phenomenon (CSF) is characterized by angiographically normal coronary arteries with delayed opacification of the epicardial coronary arteries in selective coronary angigography. The underlying mechanism in CSF is not fully known yet. Microvascular endothelial dysfunction and atherosclerosis are considered as the most possible reasons. In order to assess endothelial functions in patients with CSF non-invasively, the brachial artery flow mediated dilatation (FMD) is widely used. Ghrelin is a 28 aa peptide generated by stomach and intestines. Some positive effects of ghrelin on left ventricular contraction, coronary blood flow, heart rate, teft and right ventricle diastolic pressures, left ventrcular remodeling, ischaemia-reperfusion damage were reported before. Despite the studies performed about the role of ghrelin on cardiovascular system, the effect of ghrelin on endothelial functions and CSF is still unclear. In this study, we aimed to ascertain the ghrelin levels and their relation with TIMI frame count and the endothelial functions assesed by brachial artery FMD method in patient with CSF.Twenty-five patients with normal coronary arteries (Group 1; 16M, 9F, mean age 54.1±6.1) and 25 patients who had angiographically normal coronary arteries and CSF (Group 2; 14M, 11F, mean age 54.9±7.1) were included to the study. TIMI frame counts, plasma ghrelin levels by ELISA, endothelial functions by brachial artery FMD method of the groups were obtained. In Group 2, endothelial dysfunction obtained by FMD method was demonstrated. Plasma ghrelin levels were similar in both groups.In conlusion, in this study we did not find any influence of ghrelin levels on TIMI frame counts and endothelial functions in patients with CSF.