Yavaş koroner akımlı hastalarda doku doppler ekokardiyografi ile sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of left ventricle functions by tissue doppler echocardiography in patients with slow coronary flow
  1. Tez No: 165132
  2. Yazar: BÜLENT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
6- SONUÇ Yavaş koroner akım, anjiyografik olarak epikardiyal koroner arterlerlerin açık olduğu ancak radyo-opak maddenin damar lümenini doldurma ve boşalma hızının yavaş olmasıyla karakterize, farklı bir anjiyografik bulgu olup fizyopatolojisi ile ilgili olarak endotel ve mikrovasküler disfonksiyon üzerinde durulmaktadır.Biz çalışmamızda DDE yöntemiyle yavaş koroner akımı olan hastalarda sol ventrikül fonksiyon bozukluğunun olup olmadığını araştırdık. Grupların DDE verilerinin karşılaştırılmasında yavaş koroner akımı olan hastaların E7A'
Özet (Çeviri)
8- SUMMARY EVALUATION OF LEFT VENTRICLE FUNCTIONS BY TISSUE DOPPLER ECHOCARDIOGRAPHY IN PATIENTS WITH SLOW CORONARY FLOW AIM: Slow coronary flow, without any coronary arer disease finding, is a different angiographic finding in which thrombolysis in myocardial infarction (TIMI)-2 flow patern is seen. Endotelyal and microvasculary disfunction is claimed to be the pathophysiologic cause. İn this study -we aimed to evaluate left ventricle functions using pulsed wave tissue doppler echocardiography in pateints with normal coronary angiography compared to patients with slow coronary flow. MATHERIAL AND METHOD : 25 patients (10 male, 15 female) aged between 29 -70 years (mean 52 ±8 years with slow coronary flow and 25 healthy volunteer with normal coronary flow (1 1 male, 14 female) aged between 37-68 (mean 51± 7 years) were studied. Probes were emplaced on mitral annulus lateral and septal segments and recordings were done by pulsed wave tissue doppler echocardiography from apical four cavities. Negative and positive doppler waves accorded to myocard action direction were recorded in sistol and diastol In all patients to TIMI frame method were used to determinate slow coronary flow. RESULTS: As compared with healthy volunteers, in partients with slow coronary arter flow lateral and septal DDE values were as E'/A'