Lokomotor sistem tutulumu tanımlanmamış olan psöriyazis hastalarının spondiloartropatik değişiklikler açısından fizik muayene ve direkt radyografi yöntemiyle değerlendirilmesi
Assessment of spondyloarthropathic changes in psoriasis patients with no identified locomotor system involvement by physical examination and direct radiography
- Tez No: 271848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. BURAK TÖNÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
The Classification of Psoriatic Arthritis Group (CASPAR) kriterlerine göre psöriyatik artrit tanısı konmamış olan, dermatoloji kliniğinde takipli, tırnak ve cilt tutulumu bulunan 81 psöriyazis hastası çalışmamıza dahil edilmiştir. Tüm hastaların dermatolojik incelemeleri ve lokomotor sistem muayeneleri yapılmış, tırnak tutulumu NAPSI, cilt tutulumu PASI, entezis bölgeleri MASES ve Leeds entezitis indeksine göre değerlendirilmiştir. Hastaların tümünün demografik verileri kaydedilmiştir. Lomber vertebra AP-lateral grafileri, her 2 ayak lateral grafileri ve sakroiliak eklem spot grafileri rutin olarak çekilmiştir. Hassasiyet tespit edilen olgular da ilgili bölgenin grafisi çekilmiş ve lezyon varlığı doğrulanmıştır.Lokomotor sistem değerlendirmesi, olguların % 51,85'inde entesopati ile uyumlu klinik ve radyografik bulguların mevcudiyetini göstermiştir. Tırnak tutulumu olan hastalar ile entesopatisi olan hastalar arasında kuvvetli bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Entesopati tespit edilen olgularda, entesopati bulunmayan olgulara göre hastalık başlangıç yaşı ve hastalık süresi daha uzun bulunmuştur. Lomber fleksibilite ile göğüs ekspansiyonunda ise azalma belirgindi.Psöriyazis toplumda sık görülen hastalıklardan biridir. Olguların ¼'ünde semptomatik eklem tutulumunun oluştuğu bildirilmiştir. Biz ise önceden artropati tanısı konulmamış olan psöriyazis olgularından oluşturduğumuz örnekleme de, silik biçimde seyreden, hastalar tarafından önemsenmeyen, lokal entesopati bulgularının sanılandan daha yaygın olduğunu gözlemledik. Muhtemelen deri tutulumunun başlangıcından kısa bir süre sonra olguların önemli bir kısmında entesopatik süreç tetiklenmekte, sonraki dönemde ise bu olguların bir kısmında açık bir biçimde artropati oluşmaktadır. Entesopatik tutulumun psöriyazisle birlikteliği nedeniyle, hasta takibi için multidisipliner bir yaklaşımın uygulanma gerekliliği söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Eighty-one psoriasis patients with nail and skin involvement who were under monitorization in the Dermatology Department and determined to have no psoriatic arthritis according to the Classification of Psoriatic Arthritis Group (CASPAR) criteria, were enrolled in our study. All the patients received dermatological evaluation and locomotor system examination. Each patient was assessed for nail involvement by NAPSI, for skin involvement by PASI, and for enthesopathy by MASES and Leeds enthesitis index. Demographic data of the patients were recorded. AP-lateral lumbar and spot sacroiliac joint radiographs as well as lateral X-rays of both feet were routinely performed. In cases displaying a tenderness, presence of lesions was verified by radiography of the related area.Examination of the locomotor system revealed clinical and radiographic findings that were consistent with enthesopathy in 51.85% of the cases. There was a strong correlation between the patients with nail involvement and those with enthesopathy. Among cases with enthesopathy, the onset age and duration of the disease were found to be higher than among those with no enthesopathy. There was a marked reduction in the lumbar flexibility and chest expansion.Psoriasis is a common public health problem. One fourth of cases have been reported to demonstrate symptomatic joint involvement. Among our study population which was comprised of psoriasis cases with no previously diagnosed arthropathy, insignificant local enthesopathy symptoms that are generally ignored by patients, were more common than expected. Probably, enthesopathic process is triggered shortly before the onset of cutaneous involvement among majority of the cases, after which some patients demonstrate evident arthropathy. Because of the association between enthesopathic involvement and psoriasis, a multidisciplinary approach should be taken to monitor the patients.