Relapsing remitting multipl skleroz hastalarında nöropatik ağrı sıklığı
Neuropathic pain frequecy in patients of relapsing remitting multiple sclerosis
- Tez No: 271855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHAN KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada RRMS hastalarında nöropatik ağrı sıklığını araştırmayı hedefledik. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Polikliniğinde izlenen yaşları 20-60 arasında değişen 100 RRMS hastası çalışmaya alındı. Hastalar nöropatik ağrı açısından LANSS ve VAS skalaları kullanılarak değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, hastalık süresi, atak sayısı, EDSS, SEP incelemesi ve eğitim durumları sorgulandı. Çalışmada nöropatik ağrısı olan hastalarda ağrı şiddeti ortalaması 5 olarak saptandı. Nöropatik ağrı sıklığı ise %24 olarak belirlendi. Nöropatik ağrı ile yaş, cinsiyet, EDSS, SEP bozukluğu, hastalık süresi ve atak sayısı arasında bir ilişki bulunamadı. Ancak eğitim düzeyi yüksek olanlarda nöropatik ağrı oranı daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
The broad aim of this study is to investigate neuropathic pain frequency of RRMS patients.One hundred RRMS patients, having been looked over in Neurology out-patients? clinic in Eskişehir Osmangazi University Faculty of medicine and whose age interval is between 20-60 are included in this study. Patients are evaluated by using LANSS and VAS scalas in terms of neuropathic pain. Age, gender, duration of disease, number of attacks, EDSS, SEP assesments and educational status of patients are questioned. Average pain severity of patients having neuropathic pain is found to be 5 in this study. The frequency of neuropathic pain is determined as %24. While there were no significant correlation between neuropathic pain and age, gender, EDSS, SEP disorder, duration of disorder and number of attacks, the frequency of neuropathic pain in patients whose educational status was superior was found to be significantly higher than the others.