Acil Servis'e başvuran hastaların demografik özellikleri ve acil servis klinik hizmetlerinin değerlendirilmesi
Demographic properties of patients presenting to the emergency depatment and the evaluation of emergency department clinical services
  1. Tez No: 271854
  2. Yazar: AHMET TUĞRUL ZEYTİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ALPER ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Acil servise başvuran hastaların sayı ve niteliğinin bilinmesi, acil servis hizmetlerinin planlanması ve kalitesinin arttırılması için önem taşımaktadır. Çalışmanın amacı acil servis' e başvuran erişkin hastaların demografik özelliklerinin ve klinik hizmetlerinin değerlendirilip, daha verimli ve planlı acil servis sağlık hizmetlerinin sunulmasına katkıda bulunmaktır. Çalışmaya 1 yıllık süre içinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne başvuran 18 yaş ve üstü 32117 hastanın bilgi işlem merkezi tarafından kullanılan EKOM Hastane Bilgi ve Yönetim Sistemi® programında eksiksiz verileri olan 22955 hasta alındı. Hastaların demografik özellikleri, triaj kategorileri, başvuru gün ve saatleri, ortalama kalış süreleri, yatış ve taburculuk oranları ve International Classification of Diseases ? 10 (ICD ? 10) kodlama sistemine göre tanıları ve oranları değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması 44,92 ve %48,8' i erkekti. En çok başvurunun 18 ? 29 yaş grubunda olduğu gözlendi(%30,8). Triaj kategorileri incelendiğinde, çok acil olarak %26.1, acil olarak %14.8 ve acil olmayan %59.1 olarak saptandı. Çok acil kategorisindeki hastaların yaş ortalaması 55,19 ve diğer kategorilerin yaş ortalamasından anlamlı olarak yüksek bulundu. En çok başvurunun yapıldığı gün pazar ve gün içinde saat 20:00 ile 22:00 arasıydı. Hastaların acil serviste ortalama kalış süresi 183.6 dakikaydı. Hastalarda %17.6 yatış oranı saptandı. ICD-10 tanı kodları incelendiğinde en çok kaydedilen ilk kod solunum sisteminin hastalıklarını içeren J (%16,6) koduydu. Hasta bilgilerinin dijital ortamda kayıt altına alınması ve analizlerin yapılabilmesi geleceğe yönelik çalışmalara katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
It is important for the number of patients that applied for emergency service, the quality known, the planning of emergency room services, and the rise in quality. The purpose of the study is to contribute to the presentation of more efficient emergency services by evaluating clinic and demographic properties of adults who applied. Out of 32,117 patients 18 years and older who applied for the Eskişehir Osmangazi University Emergency Department in one year, 22,955 of them, who held complete data in the EKOM Hospital Information and Management System®, which is used by the data processing system, were taken. The demographic traits, triage categories, application days and times, the average time stayed, rest and discharge rates, and the rates and diagnosis according to the International Classification of Diseases ? 10 (ICD-10) coding system were evaluated. The average of the patients? ages was 44.92 and 48.8% of them were male. It was observed from the applications that mostly patients from ages 18-29 applied (30.8%). When triage categories were analyzed, it was found that 26.1% of them had a very urgent emergency, 14.8% had a normal emergency, and 59.1% was not in an emergency. The average age of the patients in the very urgent category was 55.19 and it was higher than the other categories. Most applications were done on sundays and between 8pm and 10pm during the day. The average amount of time spent by patients in the emergency room was 183.6 minutes. The admission rate was 17.6%. When ICD-10 diagnosis codes were examined, the J code, which consists of respiratory system diseases was the most frequently registered code. Registering patients? information in a digital atmosphere and performing their analyses will have an effect on studies focused on the future.