Romatoid artrit ve sistemik lupus eritematoz hastalarında Apelin ve Omentin'in insülin direnci üzerine etkileri
The effects of Apelin and Omentin on insulin resistance in patients with systemic lupus erythematosus and rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 271871
  2. Yazar: YAVUZ KÜRŞAT POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Romatoid artrit (RA) ve sistemik lupus eritematoz (SLE) otoimmün, kronik inflamatuar hastalıklardır. Patogenezleri farklı olan bu hastalıklarda değişik inflamasyon mediatörleri aracılığı ile insülin sensitivitesi azalmaktadır. Obezite ilişkili adipokin olarak tanımlanan apelin ile insülin sekresyonu arasında kuvvetli bir ilişki bulunmaktadır. Adipositlerde insülin tarafından uyarılan apelinin glikoz kullanımını artırdığı ve insülin salınımını inhibe ettiği bilinmektedir. Sekretuar bir glukoprotein olan omentin, omental ve subkutan adipositlerde daha fazla olmak üzere insülin ile uyarılmış glikoz transportunu ve insülin duyarlılığını artırmaktadır. Bu çalışmada, RA ve SLE hasta gruplarında apelin ve omentin düzeylerinin belirlenmesi ve bu adipositokinlerin hastalık fenotipleri ve insülin direnci ile ilişkilerinin araştırılması amaçlandı.Çalışmaya 34 RA, 32 SLE tanılı hasta ve 28 sağlıklı kontrol (SK) alındı. Çalışma gruplarında rutin biyokimyasal tetkiklere ek olarak, serum insülin, C peptit, apelin ve omentin düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) and Systemic lupus erytematosus (SLE) are autoimmune, chronic inflammatory diseases. Although the different pathogenesis in both disorders, insulin sensitivity reduces due to some inflamatory mediators. There is a strong relationship between insulin secretion and obesity associated adipokine apelin. It is known that insulin stimulates the apelin in adipocyte and apelin increases the glucose utilisation and inhibits insulin secretion. Omentin, a secretory glucoprotein, increases insulin stimulated glucose transport and insulin sensitivity. In this study we aimed to determine apelin and omentin levels and the association between these adipocytokines and disease phenotypes and insulin resistance in RA and SLE patients.This study comprises 34 RA, 32 SLE patients and 28 healty control (HC) subjects. In these groups addition to routine blood parameters we studied serum insulin, C-peptide, apelin and omentin levels.